eReport.sk
Mikulcov nákup smrdí korupciou
Predseda Smeru Robert Fico, foto:yt/smerssd

VIDEO Fico: Mikulcov nákup predraženého vrtuľníka smrdí korupciou ako olomoucké syrečky!

Mikulcov nákup smrdí korupciou. ÚVO rozhodol, Mikulec nákup zopakoval a tentokrát sa už ÚVO pre istotu na zákonnosť nepýtal. Dočasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) mal podľa opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD) možnosť. Kúpiť dva nové vrtuľníky za 15 miliónov eur. Namiesto toho podľa neho kúpil jeden, starší, za 13 miliónov eur a v rozpore s rozhodnutím, ktoré nákup toho istého vrtuľníka zrušilo!

„Mikulcov nákup predraženého vrtuľníka smrdí korupciou“

„Hovoriť o škandáloch ministra vnútra v demisii Romana Mikulca je zbytočné, je to nosenie dreva do lesa. Je to najbližší človek Igora Matoviča a plní najšpinavšie úlohy. Najnovšie zahviezdil pri nákupe talianskeho vrtuľníka za viac ako 13 miliónov eur. Ide o prípad do očí bijúceho korupčného správania sa Mikulca. Ktoré mu však médiá, prezidentka, slávne mimovládne organizácie bojujúce za čistotu verejného života láskavo tolerujú. Veď, kto by ho pre Boha nahradil v svätej križiackej výprave proti SMER-u?,“ pýta sa Fico. Prípad podľa neho smrdí korupciou ako „olomoucké syrečky“.

Neposlušný Mikulec

Mikulec sa podľa sociálnych demokratov konkrétne rozhodol kúpiť vrtuľník za viac ako 13 miliónov eur, a to na priamo od dopredu vybraného dodávateľa. Celé obstarávanie mal zmanipulovať tak, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) mu rozhodnutím z 3. októbra 2022 nariadil nákup vrtuľníka zrušiť. Mikulec však rozhodnutie ÚVO evidentne ignoroval a 15. decembra 2022 kúpil napriamo od spoločnosti z Lichtenštajnska už používaný taliansky vrtuľník Leonardo za 13.135.000 eur bez DPH. Ten istý vrtuľník, ktorý mu ÚVO zakázalo kúpiť.

Zdroj: yt/smersd

„Prečo zvýrazňujem dátum 15. decembra 2022? No lebo v ten deň bola vláda, vrátane Romana Mikulca, odvolaná v parlamente. Dobre počujete. Roman Mikulec v rozpore s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie, porušiac všetky zákony a v deň, keď je odvolaný, napriamo kupuje od lichtenštajnskej firmy olietaný taliansky vrtuľník za viac ako 13 miliónov eur,“ priblížil Fico.

Mikulcove možné motivácie

Americká spoločnosť Bell mala naviac Mikulcovi ešte v apríli 2022 ponúknuť dva vrtuľníky spĺňajúce požadované technické, výkonnostné aj časové kritériá, a to za cenu 15 miliónov eur za obidva vrtuľníky. Nie je zrejmé, prečo Mikulec kúpil radšej jeden a za oveľa vyššiu cenu. Otázka teraz podľa Fica znie, čo okrem mastného úplatku mohlo viesť Romana Mikulca k porušeniu zákonov o verejnom obstarávaní, k nerešpektovaniu rozhodnutia ÚVO o zrušení nákupu používaného talianskeho vrtuľníka, k nákupu jedného stroja za 13 miiónov, hoci mal na stole ponuku na dva nové vrtuľníky za 15 miliónov, a to v deň, kedy bol spolu s celou vládou odvolaný v parlamente.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Romanovi Mikulcovi opäť prihára
  2. Vitajte v právnom štáte
  3. Dôsledky rozviazaných rúk?
  4. Toto nevyšlo!

„Všetci mlčia. Prezidentka Čaputová, ktorá poverila Romana Mikulca pokračovať vo výkone ministerskej funkcie, predseda vlády Heger, samozrejme médiá, všetci prejavujú láskavosť k obludnému správaniu sa Romana Mikulca. Lebo Smer, lebo Fico. Ako si to povedali na tom Bôriku, všetko si musíme odpustiť, len nech sa Smer nevráti. Môžeme kradnúť, porušovať zákony, zabíjať, všetko sa musí odpustiť v mene vyššieho morálneho cieľa – zabrániť opozícii, aby sa vrátila a poskytla krajine skúsenosti, stabilitu a istoty,“ uvádza Fico.

Dohra

Tento zvláštny nákup mal naviac dohru na súde. Americká spoločnosť Bell, ponúkala dva nové stroje za 15 miliónov eur podala proti Ministerstvu vnútra SR a lichtenštajnskej spoločnosti žalobu. Žiada vyhlásenie kúpnej zmluvy na taliansky vrtuľník za neplatnú. Americká spoločnosť Bell bola úspešná v návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým OS Malacky dňa 13. februára 2023 zakázal MV SR. Okrem iného uviesť do prevádzky alebo inak užívať kúpený olietaný taliansky vrtuľník. Po slovensky povedané, vrtuľník za 13 miliónov je uzemnený. Nikto ho nemôže používať a môže sa stať, že bude uzemnený až do okamihu, kým sa právoplatne nerozhodne o žalobe.

„Ľudia z OĽANO kradnú ako straky. Len sa o tom nesmie v médiách hovoriť. Tak to hovoríme a budeme hovoriť my,“ uzavrel Fico.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Mikulcov nákup predraženého vrtuľníka smrdí korupciou ako olomoucké syrečky!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php