eReport.sk
Samozvané elity
Politický komentátor, historik a publicista Eduard Chmelár. Zdroj: tasr

Chmelár: Šimečka a Korčok vlastenci? Duchovne vykorenení ľudia, ktorí nevedia, čo to slovo znamená


Chce nám Praha a Varšava diktovať?! „Fialova vláda zničila základ pevných česko-slovenských väzieb a slovenský opozícia jej pri tom asistovala,“ upozornil známy politológ. Podľa neho to, čo čo urobila včera česká vláda je také ohrozenie vzájomných vzťahov, že následky sa budú naprávať veľmi ťažko.

Chce nám Praha a Varšava diktovať?!

Dôvody prerušenia vzťahov sú pritom podľa Eduarda Chmelára absurdné. „Ešte nikdy v dejinách diplomacie sa nestalo, že by nejaký štát ukončil kontakty so svojím najbližším susedom iba preto, že jeho partner sa s niekým stretol. Áno, iba na základe schôdzky Blanára s Lavrovom tvrdí, že Slovensko mení svoju zahraničnopolitickú orientáciu,“ dodal známy publicista.

Toto podľa Chmelára môže tvrdiť iba hlupák. Upozorňuje, že šéf slovenskej diplomacie ničím nevybočil zo štandardných názorov západných predstaviteľov. „Neospravedlňoval ruskú inváziu, nezľahčoval ju, nezmenil na ňu názor… tak o čo ide? Chce nám vari Praha a Varšava diktovať, s kým sa môžeme stretávať? Prerušia títo „hrdinovia“ aj kontakty so Spojenými štátmi, keďže Antony Blinken sa stretol so Sergejom Lavrovom za posledný rok dvakrát?“ pýta sa Chemlár.

„Absurdnú démonizáciu Slovenska najlepšie a najtriezvejšie okomentoval líder českej opozície Andrej Babiš: „Česko-slovenské vzťahy narušil Matovič, Fiala ich teraz zničil úplne. Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko,“ upozorňuje Eduard Chmelár a dodáva, že Fialovu päťkoalíciu v Česku prezývajú „päťdemolícia“. Petože podobne ako tá Matovičova likviduje všetko, čo im príde pod ruku.

Čo je to vlastenectvo?

Ešte horšie je však podľa známeho historika správanie slovenskej opozície. „Michal Šimečka a Ivan Korčok sa radi účelovo stavajú do pózy, že sú „vlastenci“. Títo duchovne vykorenení ľudia však ani nevedia, čo to slovo znamená. Pretože byť vlastencom neznamená, že sa pred voľbami odfotíte na salaši pri bryndzových haluškách alebo vystrúhate imidžovku pod Kriváňom v kroji. Byť vlastencom je odhodlanie chrániť svoju vlasť za každých okolností, pretože ju milujete, nepoškodzovať ju a usilovať sa o jej čo najlepší obraz, pretože ju nosíte v srdci. Keď zahraničie Slovensku zjavne krivdí, skutočný vlastenecký politik, hoci aj opozičný, by sa verejne ozval a vyhlásil: „Počujte, s tým, čo robí Ficova vláda, hlboko nesúhlasím, ale toto už preháňate, žiadna zahraničnopolitická orientácia sa nemení, nebláznite.“ Lenže tá slovenská opozícia ešte priloží do kotla,“ upozornil Chmelár.

Upozornil aj na to, ako dianie okomentoval Denník N. Vraj: „Na vlastné oči sledujeme prerod Roberta Fica na Kim Čong-una.“ Toto publicistu úprimne pobavilo. „Toto myslíte vážne? Tušíte vôbec, že v severokórejskom režime by ste zmizli skôr ako dopíšete takúto stupídnu vetu?“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico
  2. Robert Fico/Petr Pavel

Načo je nám takáto hlava štátu?

A to už prešiel k reakcii „marketingového prezidentského kandidáta Ivana Korčoka“ ako ho nazval. „Je zaujímavé, že o rozhodnutí českej vlády vedel niekoľko hodín pred jej zverejnením, ako to naznačil na tlačovej konferencii. Napriek tomu, že to vedel, neurobil nič, naopak, „plnú zodpovednosť za zhoršenie vzťahov s Českom“ hanebne prisúdil slovenskej vláde,“ upozornil Chmelár.

„A teraz si položte sami sebe otázku, či chcete mať takéhoto prezidenta, ktorý si nevie zastať svoju vlasť, ohovára ju a zámerne ju poškodzuje. Ivan Korčok nám ukazuje, ako by sa správal ako hlava štátu. …Bol by ešte horší ako Zuzana Čaputová. Na včerajšej tlačovej konferencii dokonca nepriamo nabádal Čechov, aby stiahli vojenskú pomoc zo Slovenska. „Česká republika je veliacou krajinou NATO, ktorá chráni naše územie, prečo sa má na tom podieľať a dokonca to financovať, keď to nie je zlučiteľné s postojom slovenskej vlády?“ položil si akože rečnícku otázku. Je neskutočné, že takúto demagógiu dokáže z úst vypustiť človek, ktorý sa ako člen Hegerovej vlády spolu s Jarom Naďom najaktívnejšie podieľal na tom, aby sme odovzdali Ukrajine prakticky celú našu výzbroj,“ píše známy historik.

Vedel Korčok dopredu, čo príde?

Eduard Chmelár upozorňuje aj na ďalšiu vec. „Ivan Korčok včera na poludnie záhadne naznačoval, vraj „viem zo svojich kontaktov, že príde odozva z Česka a Poľska, že príde ochladenie vzťahov na politickej úrovni“ a dodal: „V Česku a Poľsku si kladú otázku, či má význam, aby sa angažovali vo V4“. Ak je to tak, pán Korčok, prečo ste nevyužili tie svoje „kontakty“ na zlepšenie obrazu Slovenska? Vy chcete byť prezidentom Slovenskej republiky? Vy, ktorý sa správate ako hovorca cudzích záujmov a rešeršujete zahraničné postoje bez toho, aby ste sa ich pokúsili ovplyvniť? Načo by nám bola taká hlava štátu? …Na Slovensku opozícia zrádza svoju vlasť, pridáva sa k jej špineniu a ešte sa malomeštiacky pohoršuje, aká je to hanba. Ak je to hanba, tak nás všetkých a vy ste v tom bahne namočení až po uši,“ uzavrel známy historik.

Celý jeho komentár si môžete prečítať TU.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Šimečka a Korčok vlastenci? Duchovne vykorenení ľudia, ktorí nevedia, čo to slovo znamená

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: