eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová, foto: tasr

Čaputová otvorene: Nechcem byť prezidentka odtrhnutá od reality!

Čo robila na tajnom stretnutí v SIS? Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes objavila vo verejnoprávnej RTVS v diskusnej relácii O 5 minút 12. Na pretras sa tak dostali ostrosledované témy ako napríklad očakávané referendum alebo stretnutie mocných ľudí štátu na pôde Slovenskej informačnej služby, na ktorom nechýbala ani Čaputová. Ako vysvetlila kritizované stretnutie?

Dva roky prezidentkou

Zuzana Čaputová už budúci rok oslavuje dva roky v prestížnom prezidentskom úrade. Ako hodnotí 24 mesiacov v paláci? „Dúfam, že Zuzana Čaputová, ako osoba, je stále rovnaká a som stále rovnaká,” povedala na úvod hlava štátu. Dodala, že chce byť tým, kto posunie Slovensko vpred. „Sprevádzam za ten čas už tri vlády, čo moji predchodcovia tiež nezažili,” priznala Čaputová. Podčiarkla, že síce je v úrade dva roky, no cíti sa, akoby ich bolo desať.

Hlava štátu v blízkej budúcnosti prednesie v pléne parlamentu správu o stavu republiky. Akoby teda zhodnotila Slovensko? „Ak by som to mala vyjadriť ľudsky a nie politicky, tak poviem, že Slovensko je zranené,” uviedla Čaputová. Dodala, že najväčší úder svetu, ale aj Slovensku uštedrila práve korona kríza. „Netreba si zakrývať oči pred problémami, potrebujeme sa pohnúť vpred,” povedala.

„Nechcem byť prezidentka odtrhnutá od reality,” povedala Čaputová. Priznala, že chce byť sociálnou prezidentkou, a preto sa v tomto smere aj angažuje. Hlava štátu sa dotkla aj témy či bude opakovane kandidovať na post prezidentky. Povedala, že hovoriť o tom je ešte predčasné, no do istej miery rozhodne aj názor verejnosti. Práve v rebríčkoch popularity prezidentka už pravidelne vedie.

Čudná porada

Jednou z najvypuklejších tém, ktorej sa v relácii dotkli bola kontroverzná tajná porada, ktorá sa uskutočnila za múrmi tajnej služby. Tej sa okrem šéfa parlamentu Borisa Kollára, generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica či ľudí z polície zúčastnila aj samotná hlava štátu. „To, čo pozorujem k tejto téme, tak to je, že sa nerozlišuje rovina faktov a interpretácií,” zhodnotila prezidentka.

Čaputová dodala, že celá kauza je deformovaná a pridávajú sa k nej rôzne nadstavby a fabulácie. „Trvám na to, že ten krok, že som sa toho stretnutia zúčastnila, stojím si za tým, netvrdím, ale, že by som takéto stretnutie absolvovala aj druhýkrát,” prezradila. Priznala, že by sa stretnutia nezúčastnila práve preto, že porada nezostala diskrétna.

„Nevyhodnocujem to ako chybu, no už by som sa v tak veľkom formáte stretnutia nezúčastnila,” podčiarkla. Hlava štátu dodala, že sa tam neriešili živé prípady. “V takom prípade sa zdvihnem a odídem,” dodala.

Čaputová sa dotkla aj tajnej správy SIS, ktorú predniesol Boris Kollár v parlamente. Prezidentka si ju od tajných vypýtala a preštudovala. Hlava štátu načrtla, že sa už 30 rokov hovorí o refreše SIS. „Musíme sa pohnúť v takto systémovom nastavení,” uviedla.

Zaostrené na referendum

Téma, ktorá rezonuje intenzívne verejnosťou a médiami je očakávané referendum. Strany Hlas či Smer spolu s petičným výborom vyzbierali dostatočný počet podpísaných petičných hárkov na vypísanie referenda, ktoré môže rozhodnúť o predčasnom konci súčasnej vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová ale referendum posunula na ústavný súd, ktorý má rozhodnúť o jeho ústavnosti.

Očakáva prezidentka predčasné voľby? Podľa nej na túto otázku nevedia odpovedať ani hlavní aktéri, a to členovia vládnej koalície. „Je to jedna z možností,” odpovedala vyhýbavo Čaputová na otázku k predčasných voľbám.

Vládna kríza

„Vláda Eduarda Hegera je iná. Považujem ho za konštruktívneho a konsenzuálneho človeka,” opísala staronový vládny kabinet prezidentka. Dodala, že výmenu na čele kabinetu videla ako dohodu v koalícii. Čaputová popísala ťažkú situáciu počas vrcholiacej pandemickej a koaličnej krízy. „Dôležité bolo upokojiť vody, no tie úplne upokojené nie sú,” popísala. Taktiež priznala, že v čase gradujúcej krízy mala na stole šesť demisií ministrov a národná rada de facto v súvislosti s krízou nefungovala.

Moderátor otvoril tému očkovania na ochorenie Covid – 19. To je už v plnom prúde. Verejnosťou rezonuje aj téma očkovania detí. Ako sa na túto problematiku pozerá samotná hlava štátu? „V tejto otázke by som sa obracala najmä na odborníkov,” priznala. „Môj osobný postoj je, že registrujem odporúčania lekárov,” povedala. Dodala, že je zástancom očkovania, a tak sa k tomu postavila aj pri očkovaní vlastných detí.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport