eReport.sk
Obrana demokracie je nevyhnutná
Zuzana Čaputová počas príhovoru po pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Foto: tasr

Čaputová: Je potrebné aby ľudia vnímali rozdiel medzi demokraciou a totalitou

Ak o slobodu prídeme, môžeme ju získať späť len za cenu obetí. Je dôležité udržiavať našu historickú pamäť v bdelosti, aby nás opäť nerozdelila železná opona. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky pri Bráne slobody pod Devínskym hradom. Práve 17. november 1989 označila hlava štátu za jeden z najvýznamnejších historických dátumov našej minulosti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Odvolaná vláda stoji za Zelenským
  2. Účastníci autoprotestu, ktorý organizoval Smer-SD
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  4. Lepšie ako nič?
  5. Je Barčáková čurillovka?
  6. Protest zdravotníkov a lekárov v Bratislave
  7. Na vodu vláda pozabudla?
  8. Prezidentka SR Zuzana Čaputová

„Tu, pri sútoku Moravy a Dunaja vstúpil do našich dejín tieň Železnej opony. Ostatý drôt rozdelil svet na dve časti,“ povedala prezidentka. Aj na tomto mieste podľa jej slov položili život mnohí Česi a Slováci i občania iných krajín pri ceste za slobodou.

Pripomenula, že hoci komunizmus sľuboval občanom raj slobody a mnohí naň tak aj dnes spomínajú, musel si režim prísne strážiť hranice, aby z jeho „raja“ ľudia neutekali.

Odkaz

Hlava štátu vyzdvihla odkaz Nežnej revolúcie. Zdôraznila, že bez odvahy občanov by nebol November ´89 a nenastalo by u nás prebudenie občianskej spoločnosti. „Hodnoty, ktoré sme si vtedy vydobyli, nie sú získané navždy,“ upozornila s tým, že ich aj v súčasnosti treba ochraňovať pred populizmom či extrémom, aby nedochádzalo k oslabovaniu dôvery v demokraciu.

Spomienka

„33 rokov po Nežnej revolúcii už vyrastá generácia, ktorá s komunistickou érou nemá osobnú skúsenosť. Navyše v okamihoch, keď na spoločnosť doliehajú ťažké časy, nastáva ideálna príležitosť pre spomienkový optimizmus. Musíme preto vysvetľovať a snažiť sa, aby najmä mladí ľudia rozumeli. Aby vnímali rozdiel medzi demokraciou a totalitou, medzi slobodnou a neslobodnou spoločnosťou. napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová: Je potrebné aby ľudia vnímali rozdiel medzi demokraciou a totalitou

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti