eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron v Kyjeve. Foto: tasr/ap

Brusel prijal vážne rozhodnutie. Zelenskyj reaguje: Toto nás priblíži k víťazstvu!

Členovia Európskej komisie (EK) v piatok pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie k reformám, preto EK navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

Európska komisia urobila zásadne rozhodnutie

O štatút kandidátskej krajiny požiadali všetky tri uvedené krajiny po začiatku ruskej agresie voči Ukrajine. Rozhodnutie o udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku sa očakáva počas budúcotýždňového summitu EÚ v Bruseli (23. a 24. júna).

Stanoviská EK sú založené na hodnotení podľa troch súborov kritérií na vstup do EÚ, na ktorých sa dohodla Európska rada: politické kritériá, ekonomické kritériá a schopnosť krajiny prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ (acquis communatauire). V stanoviskách sa zohľadňuje aj úsilie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska pri vykonávaní ich záväzkov vyplývajúcich z dohôd o pridružení, vrátane prehĺbených a komplexných zón voľného obchodu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
  2. Ukrajinskú kultúru je potrebné zachrániť.
  3. Macron, vpravo, a Zelenskyj
  4. Irak je blízky spojenec Iránu
  5. Robert Fico (Smer-SD).
  6. Hegerove vízie

„Áno, Ukrajinu treba privítať ako kandidátsku krajinu – je to založené na pochopení, že vykonala dobrú prácu, ale ešte stále zostáva veľa dôležitého, čo treba urobiť,“ povedala von der Leyenová pred novinármi

Zelenskyj reaguje: Toto nás priblíži k víťazstvu!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok privítal rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá podporila udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP. „Je to prvý krok na ceste k členstvu v EÚ, ktorý určite priblíži naše víťazstvo,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti. Ako dodal, je „vďačný“ šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a „každému členovi EK za historické rozhodnutie“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Brusel prijal vážne rozhodnutie. Zelenskyj reaguje: Toto nás priblíži k víťazstvu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti