eReport.sk
Zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron si podávajú ruky na konci tlačovej konferencie v Kyjeve vo štvrtok 16. júna 2022.
Zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron si podávajú ruky na konci tlačovej konferencie v Kyjeve vo štvrtok 16. júna 2022. Foto: tasr/ap

Macron je pripravený rokovať s Putinom! Čo povedal počas návštevy Kyjeva?

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok uviedol, že je pripravený za určitých podmienok rokovať so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá o tom informovala v noci na piatok.

„Myslím si, že dnes si cesta do Ruska vyžaduje kladenie podmienok, to znamená gesto od prezidenta Putina. Nepôjdem tam len tak,“ uviedol Macron pre francúzsku spravodajskú televíziu TF1 počas návštevy ukrajinskej metropoly Kyjev.

Zľava taliansky premiér Mario Draghi, rumunský prezident Klaus Iohannis a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas návštevy ukrajinského mesta Irpiň neďaleko Kyjeva vo štvrtok 16. júna 2022. – Foto: tasr/ap

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin.
  2. Robert Fico (Smer-SD).
  3. Emmanuel Macron
  4. Emmanuel Macron sa podpisuje chlapcovi na jeho sadru pred príchodom do volebnej miestnosti v obci Le Touquet.
  5. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  6. Nemecký minister financií Olaf Scholz
  7. Nemecký kancelár Olaf Scholz

Francúzky prezident by s Putinom hovoril o humanitárnych záležitostiach, o ochrane väzňov, o potravinovej bezpečnosti a o nájdení riešenia. Macron zároveň uviedol, že takéto prípadné konanie bude transparentné voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Rozhodnúť o podmienkach konca vojny musí Kyjev

Na otázku novinárov, či si myslí, že Ukrajina by mala spraviť teritoriálne ústupky Rusku, šéf Elyzejského paláca odpovedal: „Myslím si, že dnes je našou povinnosťou postaviť sa na stranu našich hodnôt a medzinárodného pravá, a teda na stranu Ukrajiny.“

„Nie ja však našou úlohou rozhodnúť namiesto Ukrajiny o tom, aké budú podmienky ukončenia vojny,“ dodal Macron s tým, že v nejakom štádiu konfliktu bude musieť buď nastať vojenské víťazstvo, alebo sa začať rokovania.

V metropole Ukrajiny bol aj rumunský prezident

Francúzsky prezident tiež uviedol, že Ukrajina potrebuje pomoc, aby vytrvala, a akékoľvek rozhodnutie týkajúce sa jej územia a prípadných teritoriálnych ústupkov budú musieť prijať ukrajinskí lídri. 

Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi pricestovali vo štvrtok ráno do Kyjeva, aby vyjadrili svoju podporu Ukrajine. Hlavné meste krajiny navštívil vo štvrtok aj rumunský prezident Klaus Iohannis.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron je pripravený rokovať s Putinom! Čo povedal počas návštevy Kyjeva?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti