eReport.sk
Divadlo v Mariupole, foto:tasr

Bacheletová: Hrôzy Mariupolu zanechajú nezmazateľné stopy i pre budúce generácie

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová označila straty životov a zničenie majetku v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol za vážne porušenie medzinárodného práva. Vo svojom štvrtkovom prejave pred Radou OSN pre ľudské práva v Ženeve uviedla, že podľa jej názoru „tieto hrôzy poznačia aj budúce generácie“, informovala agentúra AFP.

„Intenzita a rozsah nepriateľských akcií, ničenia, úmrtí a zranení jednoznačne naznačujú, že došlo k závažnému porušeniu medzinárodného humanitárneho práva a hrubému porušeniu medzinárodného práva v oblasti ľudských práv,“ prízvukovala.

AFP pripomenula, že Rusko sa v máji vyhlásilo za víťaza v niekoľko mesiacov trvajúcej operácii na dobytie Mariupolu. Došlo k tomu po tom, ako Ukrajina nariadila posledným svojim vojakom, ktorí sa ukrývali v miestnych oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane. Tri mesiace trvajúce boje o Mariupol prinútili státisíce ľudí, aby odtiaľ ušli, a tí, ktorí zostali, žili vo veľmi ťažkých podmienkach a v prakticky sústavnom ohrození života.

Bacheletová uviedla, že jej štáb overil úmrtia 1348 civilných obyvateľov Mariupolu vrátane 70 detí. Dodala, že tieto úmrtia boli spôsobené leteckými útokmi, tankovým a delostreleckým ostreľovaním a ručnými a ľahkými zbraňami počas pouličných bojov. Súčasne priznala, že „skutočný počet obetí na životoch civilistov je pravdepodobne o tisíce vyšší“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  2. Emmanuel Macron
  3. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
  4. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva odhaduje, že až 90 percent zo všetkých obytných budov v Mariupole bolo poškodených alebo zničených a že mesto muselo opustiť približne 350.000 ľudí. Za príklad a symbol škôd spôsobených mariupolským civilistom označila Bacheletová zbombardovanie miestneho divadla, v ktorom sa v čase útoku ukrývali civilisti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bacheletová: Hrôzy Mariupolu zanechajú nezmazateľné stopy i pre budúce generácie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti