eReport.sk
plynovod Vojany Užhorod
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Prvá lastovička: Plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je pripravený na prevádzku

Slovenskí politici robia všetko pre to, aby sme sa čo najskôr odtrhli od ruského nerastného bohatstva. Ako prvý bude zrejme plyn.

Energetickú bezpečnosť Slovenska posilní plynovod medzi Poľskom a Slovenskom. „Je natlakovaný, je pripravený fungovať, zatiaľ v testovacej prevádzke,“ uviedol dnes predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) po obhliadke kompresorovej stanice v blízkosti slovensko-poľskej hranice pri obci Výrava v okrese Medzilaborce. Informuje o tom TASR.

Kvalita nórskeho plynu je porovnateľná s ruským

„Zabezpečí nám bezpečnosť v dodávkach plynu, zároveň nám umožní prístup k plynu, ktorý k nám bude dodávaný, teda tento LNG zdroj z prístavov z Poľska. Zároveň sa týmto plynovodom vieme pripojiť aj k nórskemu plynu,“ povedal tiež Heger. Pripomenul pritom potrebu alternatívy k ruskému plynu, najmä vzhľadom k aktuálnej agresii Ruska voči Ukrajine. Výstavba plynovodu, ktorý je súčasťou európskych projektov, sa financovala z európskych zdrojov vo výške grantu 54 miliónov eur. Nové potrubie spája severnú a južnú Európu. Podľa Hegera je preto tiež dôležité, že Slovensko ostane naďalej tranzitnou krajinou.

Zabezpečí nám bezpečnosť v dodávkach plynu, zároveň nám umožní prístup k plynu, ktorý k nám bude dodávaný z prístavov z Poľska.

Eduard Heger, predseda vlády

Podľa slov Rastislava Ňukoviča, generálneho riaditeľa spoločnosti Eustream, ktorá plynovod vybudovala, je potrubie aktuálne naplnené ruským plynom, v budúcnosti sa okrem iných predpokladajú aj dodávky z Nórska. Kvalita nórskeho plynu je podľa Ňukoviča porovnateľná s ruským, vhodnosť pre užívanie na slovenskom trhu budú preverovať hraničné stanice. „Hraničné predávacie stanice okrem merania a iného slúžia aj na to, aby zmerali kvalitu plynu a pre každé zloženie vyhodnotili jeho energetický obsah,“ ozrejmil Ňukovič. Ako doplnil, plynovod po celej jeho dĺžke natlakovali na prevádzkový tlak vo štvrtok (26. 5.), od piatka spoločnosť realizuje takzvané predkomplexné skúšky všetkých zariadení.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022.
  2. plynovod Vojany Užhorod
  3. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Eduard Heger (OĽANO).
  4. plynovod Vojany Užhorod
  5. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka
  6. Výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a Richard Kvasňovský.

„Odovzdávanie jednotlivých častí, preberanie a testovaciu komerčnú prevádzku očakávame na začiatku júla,“ uzavrel Ňukovič s tým, že kapacita plynovodu je 5,1 miliardy kubických metrov v smere z Poľska na Slovensko, opačným smerom je to 6,1 miliardy. Ako Heger doplnil, dodávky „neruského“ plynu nezávisia len od vybudovanej podzemnej infraštruktúry, ale aj od existencie dostačujúceho množstva terminálov, cez ktorý sa skvapalnený plyn dostáva do infraštruktúry. Tie, ktoré sú inštalované aktuálne, nedokážu okamžite naplniť požiadavku európskeho dopytu. Preto sa na ich dostavbe podľa jeho slov „intenzívne pracuje“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prvá lastovička: Plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je pripravený na prevádzku

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti