eReport.sk
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Zdroj: tasr / ap

Dohodnú sa? Nemecko očakáva dohodu o embargu na ruskú ropu o niekoľko dní

Rozhodnutie Európskej únie o uvalení embarga na ruskú ropu sa nestretlo s pochopením u všetkých jej členov. Teraz, zdá sa, by sa to už mohlo, ba vraj aj malo zmeniť.

Dohoda o embargu na ruskú ropu v Európskej únii (EÚ) by sa mohla dosiahnuť „v priebehu niekoľkých dní“. Vyhlásil to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck pre verejnoprávnu televíziu ZDF v pondelok (23. 5.) večer, zatiaľ čo sa blok snaží dosiahnuť konsenzus v tejto otázke. TASR správu prevzala z AFP.

Dohodu zatiaľ stále brzdí Orbán a jeho Maďarsko

„Zostáva len niekoľko štátov, ktoré majú problémy, predovšetkým Maďarsko,“ povedal Habeck. „Myslím si, že v priebehu niekoľkých dní dosiahneme prelom,“ dodal s tým, že diskusie „pokračujú“ a embargo na ruskú ropu za jeho inváziu na Ukrajinu je podľa neho „na dosah“. Brusel pôvodne navrhol, aby väčšina členských štátov zastavila dovoz ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a rafinovaných palív do konca roka. Maďarsko však zatiaľ odmieta podporiť plán, ktorý predložila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zostáva len niekoľko štátov, ktoré majú problémy, predovšetkým Maďarsko.

Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva

Maďarsko, ktorého populistický vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, vyhlásilo, že nemôže podporiť plán v tejto forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie. Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však zatiaľ nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
  2. Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022.
  3. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
  4. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska. Vypuknutie vojny na Ukrajine podnietilo štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dohodnú sa? Nemecko očakáva dohodu o embargu na ruskú ropu o niekoľko dní

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti