eReport.sk
Na snímke Jozefína Gregorová obstriháva nášivky hviezd na zástave Európskej únie
Na archívnej ilustračnej snímke žena obstriháva nášivky hviezd na zástave Európskej únie. Foto: tasr

Má EÚ problém? 10 členských krajín: Nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy!

Desať členských štátov EÚ vrátane Českej republiky spísalo vyhodnotenie záverov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), v rámci ktorého vystríhajú pred unáhlenými zmenami znenia základných zmlúv o fungovaní eurobloku. TASR o tom informuje na základe správ agentúr STA a AFP, ktoré spomínaný dokument získali.

„Myšlienky prezentované občanmi na konferencii by mali hovoriť samy za seba a zaslúžia si, aby sa s nimi seriózne pracovalo. Nemali by však slúžiť ako nástroj presadzovania osobitných záujmov inštitúcií,“ píše sa v neformálnom dokumente, ktorý podpísali Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Slovinsko a Švédsko.

Europarlament nespomínajú, ale najviac kritizujú

Terčom kritiky týchto krajín je najmä Európsky parlament (EP), aj keď sa v texte priamo nespomína, analyzuje STA. Signatári avizovali, že konečnú správu CoFoE a konkrétne návrhy si pozorne preštudujú a vyzvú európske inštitúcie, aby urobili to isté v súlade so zvyčajnými postupmi a dohodnutými pravidlami konferencie.

Nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy o spustenie procesu smerujúcemu k zmene zmlúv.

Píše sa neformálnom dokumente 10 členských štátov EÚ.

„Pripomíname tiež, že akékoľvek rozhodnutia sa budú prijímať v rámci rozdelenia kompetencií stanovených zmluvou a za úplného rešpektovania kľúčových princípov (EÚ), akými sú subsidiarita a proporcionalita,“ uvádzajú krajiny v dokumente, ktorý podľa neoficiálnych informácií iniciovali Dánsko a Švédsko.

Medzi požiadavky CoFoE patrí napríklad odstránenie jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých oblastiach, akými sú dane, sociálne zabezpečenie, zahraničná politika i prijímanie nových členov.

„Pripomíname, že zmena zmlúv (o EÚ) nikdy nebola účelom konferencie. Dôležité je, že riešime nápady a obavy občanov. Aj keď v tejto fáze nevylučujeme žiadne možnosti, nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy o spustenie procesu smerujúcemu k zmene zmlúv,“ pokračuje dokument.    

Po novom by EP sám predkladal legislatívne návrhy

Európsky parlament minulý týždeň v stredu vyzval na revíziu základných zmlúv o fungovaní EÚ v súlade s požiadavkou skupiny občanov v rámci (CoFoE). Toto uznesenie EP je však iba odporúčaním a akékoľvek zmeny by museli byť jednohlasne schválené všetkými 27 členskými štátmi EÚ.

Medzi požiadavky CoFoE patrí napríklad odstránenie jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých oblastiach, akými sú dane, sociálne zabezpečenie, zahraničná politika i prijímanie nových členov. Ďalším návrhom CoFoE je splnomocniť EP, aby sám predkladal legislatívne návrhy namiesto Európskej komisie a Európskej rady.

Konferencia tiež požaduje, aby EÚ prevzala väčšiu zodpovednosť v oblastiach, ktoré sú výlučne v kompetencii členských štátov, akými sú obrana či zdravotníctvo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022.
  2. Rokuje sa aj o ďalších dodávkach zbraní
  3. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  4. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  5. Jorge Buxadé Vivillalba.
  6. Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa.
  7. plot, migranti, migrácia, múr

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Má EÚ problém? 10 členských krajín: Nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php