To je v rozpore s obrazom na Západe?
Áno, v našich médiách sa vykresľuje, že Rusi by všetko zničili, ale to samozrejme nie je pravda. Znepokojuje ma aj obraz v našich médiách o tom, ako sa Putin zrazu rozhodol zaútočiť na Ukrajinu a dobyť ju. USA niekoľko mesiacov varovali, že dôjde k prekvapivému útoku, ale nič sa nestalo. Mimochodom, spravodajské služby a ukrajinské vedenie opakovane popreli americké vyhlásenia. Ak sa pozriete na vojenské správy a prípravy, vidíte celkom jasne: Putin nemal v úmysle zaútočiť na Ukrajinu až do polovice februára.
Prečo sa to zmenilo? Čo sa stalo?
Musíte o tom niečo vedieť, inak to nepochopíte. Dňa 24. marca 2021 ukrajinský prezident Zelenskyj vydal dekrét, že má v úmysle znovu získať Krym. Potom začal presúvať ukrajinskú armádu na juh a juhovýchod, smerom na Donbas. Takže už rok máme na južnej hranici Ukrajiny neustále posilňovanie armády. To vysvetľuje, prečo koncom februára neboli na rusko-ukrajinskej hranici žiadne ukrajinské jednotky. Zelenskyj vždy zastával stanovisko, že Rusi na Ukrajinu nezaútočia. Opakovane to potvrdil aj ukrajinský minister obrany. Podobne aj šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady v decembri a v januári potvrdil, že neexistujú žiadne náznaky ruského útoku na Ukrajinu.
Bol to trik?
Nie, povedali to niekoľkokrát a som si istý, že Putin, ktorý to mimochodom tiež opakovane povedal, nechcel zaútočiť. Samozrejme, že USA vyvíjali nátlak.
USA majú o samotnú Ukrajinu len malý záujem. V tejto chvíli chceli zvýšiť tlak na Nemecko, aby odstavilo North Stream II. Chceli, aby Ukrajina vyprovokovala Rusko, a ak by Rusko zareagovalo, Severný prúd II by bol zmrazený. Takýto scenár sa spomínal pri príležitosti návštevy Olafa Scholza vo Washingtone a Scholz s ním zjavne nechcel súhlasiť. Nie je to len môj názor, ale aj Američanov, ktorí to tak vidia: Cieľom je Severný prúd II, ale nesmieme zabúdať, že Severný prúd II bol postavený na žiadosť Nemcov. V podstate ide o nemecký projekt. Pretože Nemecko potrebuje viac plynu na dosiahnutie svojich energetických a klimatických cieľov.
Prečo to USA presadzovali?
Od druhej svetovej vojny bolo vždy politikou USA zabrániť užšej spolupráci Nemecka a Ruska alebo ZSSR. A to aj napriek tomu, že Nemci majú z Rusov historický strach. Sú to však dve najväčšie mocnosti v Európe. Nemecko a Rusko mali v minulosti vždy hospodárske vzťahy. USA sa tomu vždy snažili zabrániť. Nesmieme zabúdať, že v prípade jadrovej vojny by sa bojiskom stala Európa. To znamená, že v takom prípade by záujmy Európy a Spojených štátov nemuseli byť rovnaké. To vysvetľuje, prečo Sovietsky zväz v 80. rokoch podporoval pacifistické hnutia v Nemecku. Užšie vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom by spôsobili, že americká jadrová stratégia by sa stala zbytočnou.
USA vždy kritizovali energetickú závislosť?
Je ironické, že USA kritizujú energetickú závislosť Nemecka alebo Európy od Ruska. Rusko je druhým najväčším dodávateľom ropy do USA. USA nakupujú ropu najmä z Kanady, potom z Ruska, nasleduje Mexiko a Saudská Arábia. To znamená, že USA sú závislé od Ruska. To platí napríklad aj pre raketové motory. To USA nevadí. USA však vadí, že Európania sú závislí od Ruska.
Počas studenej vojny Rusko, t. j. Sovietsky zväz, vždy dodržiavalo všetky zmluvy o dodávkach plynu. Ruské myslenie je v tomto smere veľmi podobné švajčiarskemu. Rusko dodržiava zákony, cíti sa viazané pravidlami ako Švajčiarsko. Ste emotívny, ale platia pre vás pravidlá a vy ich presadzujete. Počas studenej vojny Sovietsky zväz nikdy nespojil ekonomiku s politikou. Spor na Ukrajine je čisto politickým sporom.
Svoju úlohu tu zohráva aj Brzezinského teória, že Ukrajina je kľúčom k ovládnutiu Ázie?
Brzeziński bol určite veľký mysliteľ a stále ovplyvňuje strategické myslenie USA. Nemyslím si však, že tento aspekt je pre túto krízu až taký kľúčový. Ukrajina je určite dôležitá. Otázka, kto ovláda alebo kontroluje Ukrajinu, však nie je kľúčová. Rusi nesledujú cieľ ovládnuť Ukrajinu. Problémom Ruska s Ukrajinou, rovnako ako iných krajín, je vojenská stratégia.
Čo to znamená?
V celej diskusii, ktorá sa v súčasnosti všade vedie, sa ignorujú zásadné veci. Samozrejme, ľudia hovoria o jadrových zbraniach, ale je to ako vo filme. Skutočnosť je trochu iná. Rusi chcú, aby sa NATO a Rusko od seba vzdialili. Základným prvkom NATO je jadrová sila USA. To je podstata NATO. Keď som pracoval v NATO, Jens Stoltenberg – už vtedy bol mojím šéfom – vždy hovoril: „NATO je jadrová mocnosť“. Keď dnes USA rozmiestňujú raketové systémy v Poľsku a Rumunsku, ide o takzvané systémy MK-41.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bezpečnostný expert Baud: Na Ukrajine zomrelo viac ruských vojakov ako ukrajinských civilistov!