Je to iba chrípôčka? Vo Veľkej Británii prudko narastá počet nových prípadov delta variantu koronavírusu, no krajina napriek tomu chystá veľké uvoľnenie opatrení a zrušenie povinnosti nosiť rúško či dodržiavať sociálny odstup. Ako je to možné? Zdravotnícky analytik a bývalý šéf IZP pri ministerstve zdravotníctva Martin Smatana vysvetľuje, že delta variant sám o sebe je veľmi nebezpečný a Spojené kráľovstvo, si rušenie reštrikcií dovoliť môže.
Vo Veľkej Británii zaznamenali v utorok vyše 28-tisíc prípadov covidu, čo je najvyššie číslo za posledných 6 mesiacov. Martin Smatana upozorňuje, že predpokladajú, že nárast sa zastaví až niekde okolo 50-tisíc pozitívnych denne. Napriek tomu premiér Boris Johnson ohlásil finálne uvoľnenie opatrení.
„Prakticky hneď sa sociálnymi sieťami začalo šíriť, že to je spôsobené tým, že delta variant, ktorý dominuje v Británii je proste len „chrípočka“ a vírus je menej smrteľný. Nakoľko sa delta stáva postupne dominantnou mutáciou naprieč Európou, tak všetky opatrenia či očkovanie sú podľa správ zbytočné. Čo teda viedlo Borisa Johnsona k takémuto stanovisku?“ pýta sa v statuse Smatana.
Môžu si to dovoliť lebo..
A okamžite nachádza aj odpovede. „Do hlavy premiéra Johnsona síce nevidím, ale ak sa pozrieme na dáta v Anglicku majú prvou dávkou zaočkovaných 67% populácie, pričom zistili, že aj kvôli poslednej vlne má až 89,8% obyvateľov Anglicka protilátky (Wales má napr. 91,8% a Škótsko 84,7%),“ píše analytik. Doplnil, že z anglických dát vyplýva, že vakcinácia chráni na 92 – 95% pred hospitalizáciám aj pri delta variante. To je podľa neho dôvod prečo sú si tamojšie úrady isté, že narastajúci počet prípadov nespôsobí ďalšiu vlnu úmrtí.
Dodáva, že to zatiaľ vyzerá, že majú pravdu. „Keď sa pozrieme na situáciu dnes, tak napriek tisícom nakazeným denne, za včerajšok mali v Británii len 37 úmrtí. Počas poslednej (jesennej) vlny mali pri podobných nárastoch a tvare krivky 15-20 násobne viac úmrtí,“ uvádza. Zdôrazňuje, že situácia je úplne iná v krajinách kde je na rozdiel od Albionu zaočkovanosť populácie mizivá.
Pozrime sa na JAR a Rusko
Ako príklad uvádza Južnú Afriku a Rusko. „Juhoafrická republika ohlásila minulý týždeň sprísnenie opatrení, nakoľko sa im za posledný mesiac navýšil počet prípadov a úmrtí takmer štvornásobne. Pre JAR sa jedná o rekordný počet denných prírastkov a nakoľko sú úmrtia posunuté v čase, očakáva sa čoskoro rekordný počet úmrtí,“ priblížil Smatana. Dôvod je podľa neho zrejmý. „Zaočkovanosť oboma dávkami vakcín je menej ako 1% populácie,“ ozrejmil.
Ako delta variant znervózňuje svet:
Ako ďalší príklad uvádza Rusko kde počet úmrtí dosiahol v utorok rekord a vírus si vyžiadal až 670 obetí za deň. Prízvukuje, že až 88% z nových prípadov v Rusku sú práve delta mutácie pričom jednou dávkou je v krajine zaočkovaných len cca 18% ľudí. „Používať Britániu ako príklad toho, že delta varianta je „neškodná“ je preto chybné, nevhodné a nebezpečné. Chrípočku z delta varianty robí jedine očkovanie. To, či sa vydáme cestou Británie, alebo JAR a Ruska je len v našich rukách,“ varuje Smatana.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Analytik Smatana: Delta variant ako chrípôčka? Prečo si Británia môže dovoliť viac ako my?