tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: shutterstock

Zákernosť delta variantu: Šíri sa hlavne medzi mladými a takto sa prejavuje!

Leto a prázdniny sa už začali a s nimi aj dovolenky a výlety. Zaočkovaných stále nemáme dostatok, preto sa aj opatrenia prispôsobili tak, aby motivovali ľudí k vakcinácii. Obávaný delta variant sa objavil už aj na Slovensku. Ako sa prejavuje? Britský epidemiológ Tim Spector pre BBC uviedol, že zákernosť variantu delta tkvie v tom, že hlavne u mladých ľudí sa môže prejaviť len ako silnejší „soplík“.

Medzi typické príznaky COVID-19 patrí suchý kašeľ, horúčka a strata čuchu a chuti. Britský epidemiológ Tim Spector so svojim tímom pomocou aplikácie sleduje príznaky u nakazených Britov a pre portál BBC priblížil, ako sa líšia príznaky variantu delty – indickej mutácie od alfy – britskej mutácie.

„Od začiatku mája sledujeme hlavné príznaky u užívateľov našej aplikácie a nie sú rovnaké ako predtým,“ uviedol Spector s tým, že zmena súvisí práve s nárastom variantu delta. Ten bol po prvýkrát identifikovaný v Indii a teraz prevláda vo Veľkej Británii. Horúčka je síce úplne bežným príznakom delty, ale strata čuchu už vôbec nepatrí do prvotných príznakov.

Delta u mladých? Iba „silná nádcha“

Variant delta sa objavuje hlavne u neočkovaných a tiež mladých ľudí. Podľa Spectora tkvie zákernosť delty v tok, že u mladých ľuďoch sa môže prejaviť iba ako „silná nádcha“. Aj kvôli tomu sa teenageri nemusia cítiť chorí a s presvedčením, že ide iba o bežnú nádchu, či prechladnutie z klimatizácie ďalej chodia na večierky a do barov a nákazu šíria ďalej.

Medzi hlavné príznaky delty patria:

  • bolesti hlavy
  • silná nádcha
  • bolesť hrdla
  • horúčka
  • v ojedinelých prípadoch sa objaví kašeľ

Spector apeluje na ľudí, ktorí sa necítia dobre, aby ostali doma, alebo si dajú urobiť test na COVID-19. Nová štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) upozornila, že variant delta je nákazlivejší než pôvodný vírus a než variant alfa.

Oproti pôvodnému vírusu sa šíri:

  • alfa o 29% rýchlejšie
  • beta o 25% rýchlejšie
  • gama o 38% rýchlejšie
  • delta o 97% rýchlejšie, teda takmer 2x rýchlejšie


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zákernosť delta variantu: Šíri sa hlavne medzi mladými a takto sa prejavuje!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku