eReport.sk
euractiv.sk

Ako v súčasnosti pracuje Európsky parlament 


Poslanci v Európskom parlamente sú zvyčajne členmi tzv. frakcií, v súčasnosti je ich sedem. Je to čosi ako „politické strany“ pôsobiace v parlamente s rovnakou alebo podobnou ideológiou. Poslanci môžu pôsobiť aj ako tzv. nezaradení. V tom prípade však ich dosah na činnosť parlamentu je marginálny. Návrhy zákonov a rezolúcií totiž pripomienkujú jednotlivé frakcie ako celok. 

O ich práci slovenská europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová povedala: „Ak sa frakcia dohodne na postoji k návrhu, jednotliví poslanci nemajú takmer žiadny priestor na vyjadrenie vlastného názoru. Podklady pre frakcie pripravujú nikým nevolení úradníci, ktorí v podkladových materiáloch vyjadrujú svoje názory.“

V EP v súčasnosti pôsobí 20 špecializovaných stálych výborov, každý z nich pozostáva z 25 až 88 poslancov, má svojho predsedu, predsedníctvo a sekretariát. Ich politické zloženie odráža zloženie pléna EP.  Úlohou výborov je vypracúvať, meniť a prijímať legislatívne návrhy a iniciatívne správy. EP môže zriaďovať aj dočasné výbory zaoberajúce sa špecifickými otázkami a vyšetrovacie výbory na prešetrovanie prípadov porušovania alebo nesprávneho uplatňovania práva Spoločenstva. 

Limitovaný priestor pre poslancov

V EP je v každom čase niekoľko stoviek návrhov. V predchádzajúcom období mohli europoslanci navštevovať ktorýkoľvek výbor, ak mali záujem o prerokovávanú tému. To sa v období corony zmenilo. V súčasnosti sa môže europoslanec vyjadrovať len k návrhom, ktoré prerokúva výbor ktorého je členom. Má to veľmi totalitný charakter, politici strácajú možnosť sa vyjadriť. 

Čas vystúpení v pléne EP aj vo výboroch je limitovaný; v EP dostane poslanec na vyjadrenie jednu minútu, jeho vystúpenie musí korešpondovať s uznesením výboru, prípadne frakcie, do ktorej patrí. A vo výbore môže svoje námietky predniesť tiež v trvaní jednej, maximálne dvoch minút – a môže sa mu stať, že čas na vyjadrenie vôbec nedostane. 

Pre europoslancov je to veľmi limitujúce, nepodporuje to demokraciu a diskusiu a nemožno sa čudovať, že ľudia majú tendenciu europarlamentu nedôverovať. (zdroj: www.iv.bz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako v súčasnosti pracuje Európsky parlament 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre