eReport.sk
Stella Kyriakidisová. Foto: tasr/ap

Eurokomisia podpísala novú zmluvu o spoločnom nákupe: Dohodla sa s farmaceutickou spoločnosťou!

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) v utorok oznámil, že podpísal novú rámcovú zmluvu o spoločnom nákupe lieku Veklury® (remdesivir), ktorý pomáha pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  2. očkovanie

Dohoda bola podpísaná s farmaceutickou spoločnosťou Gilead a  na spoločnom obstarávaní sa zúčastňuje 22 členských štátov EÚ. V rámci tohto procesu si  môžu kúpiť až dva a štvrť milióna balení lieku.

Kyriakidisová: Toto je záväzok, ktorý sme prijali

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová povedala, že od vypuknutia pandémie koronavírusu „neúnavne“ pracujú na uľahčení prístupu k lekárskemu vybaveniu a liečbe pre európskych pacientov.

„Toto je záväzok, ktorý sme prijali ako súčasť našej zdravotníckej stratégie EÚ a teraz ho napĺňame  druhou zmluvou, aby sme zabezpečili dostupnosť antivírusovej liečby pre pacientov, ktorí ju potrebujú,“ uviedla komisárka.

Spoločné nákupy ako alternatíva

Eurokomisia chce podľa nej aj naďalej zabezpečovať, aby okrem vakcín boli k dispozícii aj potrebné lieky. V EÚ možno remdesivir použiť na liečbu dospelých a dospievajúcich s pneumóniou, ktorých stav si vyžaduje doplnkový kyslík a pre dospelých so zvýšeným  rizikom komplikovaného priebehu ochorenia COVID-19.

Dohoda EÚ o spoločnom obstarávaní ponúka spoločné nákupy ako alternatívu alebo doplnok k obstarávaniam na vnútroštátnej úrovni. Komisia v minulosti uzatvorila aj rámcové zmluvy so spoločnosťami Hoffmann-La Roche a GlaxoSmithKline Ltd na spoločný nákup monoklonálnych protilátok, ktoré rovnako pomáhajú pri liečbe koronavírusového ochorenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eurokomisia podpísala novú zmluvu o spoločnom nákupe: Dohodla sa s farmaceutickou spoločnosťou!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti