eReport.sk
Na archívnej snímke z 29. apríla 2022 žena s ochranným rúškom na tvári proti šíreniu ochorenia COVID-19 kráča okolo grafitu s podobizňou bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu.
Na archívnej snímke z apríla 2022 žena s rúškom kráča okolo grafitu s podobizňou Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu. Foto: tasr/ap

WHO: Opičie kiahne s najväčšou pravdepodobnosťou pandémiu nespôsobia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa domnieva, že nárast prípadov nákazy opičími kiahňami nevyvolá novú pandémiu. Zatiaľ však stále nie je známe, či ochorenie dokážu prenášať aj nakazení ľudia, ktorí nevykazujú žiadne príznaky ochorenia. V pondelok to vyhlásila Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

WHO zvažuje, či má vlnu opičích kiahní klasifikovať ako tzv. ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. V minulosti tak urobila v prípade vypuknutia koronavírusu aj eboly, čo umožnilo urýchliť výskum a poskytnutie finančných prostriedkov na boj proti týmto chorobám.

„V súčasnosti sa celosvetovej pandémie (opičích kiahní) neobávame“

V priebehu mája bolo v Európe a iných častiach sveta zaznamenaných viac ako 300 potvrdených a potenciálnych prípadov nákazy opičími kiahňami, neboli však nahlásené žiadne úmrtia. Podľa odborníkov sa ochorenie šíri najmä komunitne. Opičie kiahne sa prenášajú najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Vyrážky po celom tele…

Medzi typické príznaky nákazy patria vyrážky, ktoré začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách. Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne. Nakazení môžu mať teplotu a pociťovať bolesť hlavy, chrbta a únavu. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. SR Hudba Žákovic Open druhý deň ukončenie
  2. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  3. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.
  4. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

WHO: Opičie kiahne s najväčšou pravdepodobnosťou pandémiu nespôsobia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti