eReport.sk
smrť, sviečka, zomrel rozhodca
Ilustračné foto:shutterstock

Zomrel prvý prezident a bojovník proti kolonializmu Kenneth Kaunda

Vo veku 97 rokov zomrel vo štvrtok prvý zambijský prezident Kenneth Kaunda, jeden z posledných predstaviteľov generácie afrických lídrov, ktorí bojovali proti kolonializmu.
      

Exprezidenta hospitalizovali začiatkom týždňa v zambijskom hlavnom meste Lusaka so zápalom pľúc, uvádza stanica BBC.

Kaunda bol v 50. rokoch kľúčovou postavou hnutia za nezávislosť vtedajšej Severnej Rodézie od Británie. Po tom, ako Zambia v októbri 1964 získala suverenitu, Kaunda sa stal jej prvým prezidentom. Ako šéf Zjednotenej strany národnej nezávislosti (UNIP), ktorá sa prikláňala k ľavicovej politike, Kaunda následne viedol krajinu desaťročiami vlády jednej strany.

Z funkcie prezidenta odstúpil v roku 1991 po neúspechu svojej strany vo všeobecných voľbách, na ktorých sa zúčastnilo viacero politických subjektov. Kaunda silne podporoval úsilie o ukončenie apartheidu v Juhoafrickej republike (JAR), bol tiež hlavným zástancom oslobodzovacích hnutí v Mozambiku a Južnej Rodézii (Zimbabwe). V neskoršom veku obrátil svoju pozornosť na boj proti AIDS. Súčasný zambijský prezident Edgar Lungu uviedol, že jeho krajina prišla o “skutočnú africkú ikonu”. Vláda vyhlásila trojtýždňový štátny smútok.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport