eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Dôchodcovia prišli o štrnásty dôchodok. Poslanci koalície ho zmietli zo stola!

Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo niekoľko noviel zákonov, ktoré predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Zahŕňali napríklad vyplatenie 14. dôchodku, zabezpečenie predvídateľnosti výšky príspevku na osobnú asistenciu či úpravu jednorazového príspevku pre vybraný okruh obyvateľov.

Dôchodcovia prišli o 14. dôchodok

Navrhovaný 14. dôchodok mal mať podobu štátnej sociálnej dávky, ktorá bude poberateľom dôchodkov vyplatená v predvianočnom období podobne, ako býval vyplácaný vianočný príspevok. Malo ísť o reakciu na prudký nárast cien energií a zvýšené životné náklady poberateľov dôchodkov. Pre priznanie a výplatu 14. dôchodku poslanci navrhovali ponechať rovnaké podmienky a pravidlá, ako v prípade existujúceho 13. dôchodku.

Poslanci v novele zákona o verejnom obstarávaní navrhovali novú výnimku z pôsobnosti zákona o verejnom obstarávaní, a to v prípade zákazky, ktorej predmetom sú potraviny dodávané prvovýrobcom tovaru a odberateľom je škola, zariadenie školského stravovania, prípadne ich zriaďovateľ, ak zadáva zákazku v prospech školy alebo zariadenia školského stravovania. Výnimka by platila iba do predpokladanej hodnoty zákazky 50.000 eur v priebehu kalendárneho roka alebo počas platnosti zmluvy.

Bude vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Eduard Heger a Roman Mikulec.
  3. Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa.
  4. Konsolidácia
  5. Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov

Návrhom zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia zasa chceli zabezpečiť predvídateľnosť výšky príspevku na osobnú asistenciu, ktorého výšku môže podľa súčasného znenia zákona každý rok upravovať vláda SR nariadením.

Hlas: Vláda nechala dôchodcom len oči pre plač

„Dôchodcovia sa môžu „poďakovať“ vláde, že v rámci pomoci pri drastickom zdražovaní nedostanú ani cent navyše,“ reaguje strana Hlas.

„Návrh HLASu na vyplatenie takzvaného 14. dôchodku zmietla vládna koalícia v parlamente zo stola.Vládna koalícia tak opäť nechala dôchodcom len oči pre plač. Rozhodla sa im vyplatiť takzvaný 13. dôchodok už v júli, ale pred Vianocami už nedostanú nič. HLAS žiadal, aby seniori dostali svoj obvyklý vianočný príspevok aj na konci roka, ale vládny valec to opäť zastavil,“ píše strana na sociálnej sieti.

Foto: fb/hlassd

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dôchodcovia prišli o štrnásty dôchodok. Poslanci koalície ho zmietli zo stola!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie