eReport.sk
Na archívnej snímke Petra Vargová - Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.
Na archívnej snímke Petra Vargová - Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov. Foto: tasr

Spotrebiteľské združenie upozornilo: Argument, že 100 eurová pomoc je zameraná na deti, neobstojí!

POPRAD – Vláda pri svojej „štedrosti“ chce dopriať niektorým skupinám ľudí ako kompenzáciu na zdražovanie jednorazový príspevok vo výške 100 eur. Ten je ale pre mnohých nedostatočný.

Jednorazový príspevok vo výške 100 eur na kompenzáciu rastúcich cien energií a potravín, ktorý navrhli lídri koalície, považuje Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) so sídlom v Poprade za nepremyslený.

Vo vybraných skupinách pomoci chýbajú dôchodcovia s minimálnym dôchodkom. Práve seniori žijú na vidieku v nezrekonštruovaných a priveľkých domoch. Energetickou chudobou však trpia aj dôchodcovia žijúci v bytových domoch, pretože sú sami alebo splácajú exekúciu či hypotéku svojich detí,“ skonštatovala pre TASR Petra Čakovská zo S.O.S., ktorá sa dlhodobo venuje energetickej chudobe.

Štát zabudol na najzraniteľnejšiu skupinu seniorov

Jednorazová pomoc navrhovaná vládou nie je podľa Čakovskej adresná, pretože obsiahne aj časť obyvateľov, ktorí ju vôbec nepotrebujú, a vynechá značnú časť ľudí, ako zdravotne postihnutých, ktorí ju, naopak, potrebujú akútne. „Argument, že táto pomoc je zameraná na deti, neobstojí, lebo chudobné deti potrebujú najmä elektrinu a kvalitnú stravu, aby sa mohli riadne učiť. Ich chudobní rodičia však často majú iné priority, preto je potrebné štátnu pomoc na zlepšovanie podmienok pre deti cieliť presne,“ upozornila Čakovská, ktorá ako príklad uviedla Veľkú Britániu, kde z testovacieho štátneho programu podporili milióny domácností, pričom samosprávy financie z neho poskytovali chudobným domácnostiam prostredníctvom malých grantov na jedlo, oblečenie a komunálne služby.

Chudobné deti potrebujú najmä elektrinu a kvalitnú stravu, aby sa mohli riadne učiť.


Čakovská zdôraznila, že aj pri zvýšenom prídavku na dieťa a daňovom bonuse štát zabudol na najzraniteľnejšiu skupinu seniorov, ktorých sa žiadne systémové riešenie netýka. Najmä v prípade marginalizovaných a sociálne znevýhodnených domácností by mala byť podľa nej táto pomoc tiež viazaná, aby bola použitá správne.

V čase rastúcej inflácie by štátna dotácia navyše mala zohľadňovať najmä skutočný príjem domácností a mať pridanú investičnú hodnotu. To umožní domácnostiam vymaniť sa z chudoby a fosílnej závislosti a pripraviť sa na ďalší rast cien plynu a elektriny. Takou pomocou je finančná podpora na zníženie energetickej spotreby domácností, teda napríklad zateplenie domu, výmenu strechy, okien či dekarbonizáciu kúrenia.“

Štátna podpora je určená na platby za kúrenie a vodu

Ako príklad uviedla Litvu, kde je zraniteľným spotrebiteľom energie každý, kto poberá sociálnu pomoc alebo s takouto osobou žije. Za energeticky chudobných sa považujú ľudia, ktorí 10 a viac percent svojho príjmu minú na kúrenie, a štátna podpora je určená na platby za kúrenie a vodu.

Related Posts

  1. Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS/SPOLU).
  2. Lucia Ďuriš Nicholsonová
  3. Poverená šéfka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná.

„Francúzsko zase predĺžilo zákaz odpojenia aj po skončení zimných mesiacov, a keďže podľa taríf vedia určiť, kto sú malí spotrebitelia, na základe dohody štátu s dodávateľmi im časť nákladov za tieto mesiace odpustia,“ doplnila pre TASR Čakovská. Ďalšou možnosťou je podľa nej oslobodiť nízkopríjmové domácnosti od platenia distribučných poplatkov, čo sa dá presne zacieliť a spraviť hneď.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spotrebiteľské združenie upozornilo: Argument, že 100 eurová pomoc je zameraná na deti, neobstojí!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti