Žilinka o použití paragrafu 363 napísal vo štvtok na sociálnej sieti. Pripomenul, prečo je dôležitý a opodstatnený. Tých, čo tento paragraf kritizujú nazval síce odborníkmi na trestné právo, ale len v úvodzovkách. Viacerí totiž generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vyčítajú, že využívaním paragrafu 363 sa stavia do pozície sudcu, zasahuje do nezávislosti súdu, ohrozuje právny štát či znižuje dôveru v spravodlivosť.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa Žilinku kritici paragrafu 363 absolútne nepochopili podstatu a účel zrušenia nezákonných právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní – a to v kontexte zákonnej povinnosti a zodpovednosti prokuratúry (nie súdov) dozerať nad zákonnosťou predsúdneho konania.
„Tento inštitút je účinný prostriedok nápravy, zaručujúci odstránenie zisteného porušenia zákonnosti ešte v prípravnom konaní a tým zásadným spôsobom garantujúci naplnenie najdôležitejšej základnej zásady trestného konania, ktorá má svoj ústavnoprávny základ – zásady stíhania len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom,“ zdôraznil Žilinka.
Žilinka varoval pred hrozbou pre právny štát
Vo svojom vyhlásení ďalej upozornil, že ak by nevyužil paragraf 363, porušil by ako generálny prokurátor zákon, čo by bolo v konečnom dôsledku hroznou aj pre samotný právny štát. „Práve tolerovanie nezákonného prípravného konania by bolo neakceptovateľným rezignovaním na plnenie zákonných úloh prokuratúry, ktoré sú odlišné od úloh súdov, ktoré nie sú orgánom činným v trestnom konaní a tým ohrozením zákonného a spravodlivého rozhodovania,“ podčiarkol Žilinka.
A zároveň generálny prokurátor ešte dodal: „Nie poukázanie na porušenie zákonnosti a jej odstránenie, ale jej tolerovanie by bolo neodpustiteľným zásahom do právneho štátu a ohrozením dôvery v spravodlivosť. Sústavné verejné spochybňovanie rozhodnutí konštatujúcich porušenie zákona, bez znalosti spisu a dôkazného stavu veci, posudzujúc trestné veci primárne s ohľadom na meno obvineného, je tým, čo zneisťuje verejnosť a negatívne ovplyvňuje jej dôveru v spravodlivosť.“
Rozhodnutie generálneho prokurátora o zrušení obvinení Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi (obaja Smer-SD) v kauze Súmrak vyvolalo obrovskú vlnu nevôle predovšetkým u politikov vládnej koalície. Aj médiá hlavného prúdu vrátane mimovládiek sa pre tento krok Žilinku pustili do jeho masívnej kritiky. Časť politickej i mediálnej scény, však naopak, kroky generálneho prokurátora, ocenila.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Žilinka „odborníkom na trestné právo“: Meno obvineného nie je to hlavné, zneisťujete verejnosť!