eReport.sk
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. Foto: shutterstock/yakub88

Zeman napĺňa svoj odkaz: Po voľbách ako prvého prijme Babiša, koalície vníma ako podvod na voličoch

AKTUALIZOVANÉ – Český prezident Miloš Zeman prijme v nedeľu pred poludním predsedu hnutia ANO a premiéra Andreja Babiša, uviedol v sobotu pre portál iDnes.cz prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Pražský hrad podľa neho tiež pripravuje Zemanovo vyhlásenie, ktoré zverejnia v nedeľu na webe a sociálnych sieťach. Český premiér Andrej Babiš v sobotu večer označil volebný výsledok svojho hnutia ANO, ktoré skončilo druhé za opozičnou koalíciou SPOLU, za skvelý po „špinavej kampani“ voči nemu. ANO podľa jeho slov po prieskumoch nečakalo takýto výsledok, no ani to, že napokon prehraje.

Schôdzka s Babišom podľa hovorcu prebehne o 11.00 h na zámku v Lánoch. Hoci bola vopred plánovaná, nebolo jasné, či bude možná vzhľadom na prezidentov zdravotný stav, pre ktorý Zeman zrušil účasť v nedeľňajšej povolebnej televíznej diskusii.

Ovčáček na sociálnej sieti v čase, keď už bolo jasné, ako voľby dopadnú, podčiarkol, že dôležité bude, aby sa spoločenská situácia v Českej republike upokojila. „Triumfálnosť, alebo hnev kvôli prehre, to je cesta ku skaze. Pamätajte na to,“ napísal Zemanov hovorca.

Zdroj: twitter/PREZIDENTmluvci

Výsledky piatkových a sobotňajších parlamentných volieb v Česku ukázali, že pred hnutím ANO tesne zvíťazila koalícia SPOLU. Stretnutie prezidenta s jej zástupcami zatiaľ Pražský hrad neavizoval.

„Je to silný mandát, aj prezident bude na to musieť prihliadať,“ povedal volebný líder SPOLU Petr Fiala v reakcii na otázku, ako bude koalícia presviedčať Zemena, aby rešpektoval výsledok volieb. Dosiaľ opozičné koalície – SPOLU, ako aj Piráti a Starostovia – budú mať totiž v Poslaneckej snemovni väčšinu.

Zeman už skôr povedal, že zostavením vlády poverí šéfa najsilnejšej parlamentnej strany, pričom koalície označil za podvod na voličoch. Jeho ďalšie kroky nie sú jasné aj s ohľadom na jeho zdravotný stav, ktorý mu neumožnil hlasovať vo volebnej miestnosti. Hrad tiež tento týždeň oznámil, že ruší aj ďalší Zemanov program, dodáva iDNES.cz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Miloš Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prah
  2. Miloš Zeman
  3. Andrej Babiš
  4. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  5. Priaznivci lídra koalície SPOLU Petra Fialu reagujú po zverejnení priebežných výsledkov parlamentných volieb 9. októbra 2021 v Prahe.
  6. Prezident Miloš Zeman
  7. Zeman má svojho koňa
  8. Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate
  9. Český prezident Miloš Zeman v televíznom štúdiu.

Babiš na tlačovej konferencii gratuloval lídrovi SPOLU Petrovi Fialovi k víťazstvu. Zdôraznil súčasne, že ANO bude stranou s najvyšším počtom poslancov, pričom koalície označil za podvod voči voličom.

Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš 9. októbra 2021 v Prahe. – Foto: tasr

Babiš doplnil, že ANO išlo do volieb s maximálnym nasadením, proti nemu však stálo päť strán – z koalícií SPOLU a Piráti a Starostovia -, ktoré mali podľa neho jediný program: „Odstrániť Babiša.“

„Uvidíme, ako sa prezident (Miloš) Zeman rozhodne, či ma poverí alebo nepoverí zostavením vlády,“ povedal Babiš s tým, že rozhovory sa začnú v stredu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zeman napĺňa svoj odkaz: Po voľbách ako prvého prijme Babiša, koalície vníma ako podvod na voličoch

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre