eReport.sk
Priaznivci lídra koalície SPOLU Petra Fialu reagujú po zverejnení priebežných výsledkov parlamentných volieb 9. októbra 2021 v Prahe.
Ženy sa tešia z výsledkov volieb v centrále koalície SPOLU v Prahe. Foto: tasr/ap

Veľký úspech žien v českých voľbách, počet poslankýň stúpne: Pomohli aj preferenčné hlasy

Štvrtinu novej Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR by mali tvoriť ženy, čo je najviac v novodobých dejinách. Dvadsať poslankýň by malo zastupovať hnutie ANO, trinásť koalíciu PirátiSTAN, dvanásť SPOLU a päť SPD. Podľa občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu novým poslankyniam pomohli hlavne preferenčné hlasy, dvanásť z nich by sa bez nich do snemovne vôbec nedostalo, informovala v nedeľu spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).

„Dohromady kandidovalo 1664 žien a 236 z nich vďaka preferenčným hlasom prekročilo päťpercentné kvórum a posunulo sa na kandidátke hore. Dvanásť z tých päťdesiatich žien, ktoré sa do snemovne nakoniec dostali, by tam bez preferenčných hlasov asi vôbec nebolo. Podrobné analýzy ešte len pripravujeme, ale už teraz vieme, že ženy dostali viac preferenčných hlasov ako v minulých voľbách,“ uviedla Johanna Nejedlová z občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu.

Z pléna vypadli dvaja podporovatelia Babiša

Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu, sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov). Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu „zvonka“. Obe strany pritom „vypadli“ z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Miloš Zeman.
  2. Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľký úspech žien v českých voľbách, počet poslankýň stúpne: Pomohli aj preferenčné hlasy

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php