tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Český prezident Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: tasr/ap

Zeman je v kritickom stave na ARO! Vyzývam na modlitbu za prezidenta republiky, napísal arcibiskup

Český prezident Miloš Zeman je v rámci pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) hospitalizovaný na anesteticko-resuscitačnom oddelení (ARO). Hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke v pondelok potvrdila, že je v stabilizovanom stave a stará sa o neho tím zdravotníkov špecializovaných na intenzívnu starostlivosť.

Zeman sa v stredu nestretne s premiérom Andrejom Babišom, ako pôvodne plánoval. Serveru iDNES.cz to v pondelok popoludní potvrdil samotný Babiš. Dvojica mala rokovať o povolebnej situácii.

Zeman je hospitalizovaný už viac ako 24 hodín. Do nemocnice ho previezli sanitkou v nedeľu okolo 13.00 h v bezvládnom stave. iDNES.cz zdôrazňuje, že hospitalizácia na ARO znamená, že prezidentov stav je kritický.

Miloš Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe 10. októbra

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Olomoucký arcibiskup a šéf Českej biskupskej konferencie Jan Graubner vyzval v pondelok na modlitbu za prezidenta. Jeho vyhlásenie s názvom „Slovo predsedu Českej biskupskej konferencie po voľbách“ zdieľal na Twitteri aj Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Zdroj: twitter/PREZIDENTmluvci

„Vyzývam v prvom rade na modlitbu za prezidenta republiky, v ktorej prosíme o jeho uzdravenie a súčasne silu plniť pre dobro celej spoločnosti zásadné úlohy hlavy štátu v tejto dôležitej dobe,“ napísal Graubner.

Zeman je už 14 dní chorý, potvrdil hovorca

Ovčáček chorobu prezidenta potvrdil až po niekoľkých dňoch špekulácií len minulý piatok 8. októbra. Vo vysielaní Rádia Z vtedy uviedol iba to, že Zeman je už 14 dní chorý, no tento stav ho neobmedzuje vo výkonne ústavných povinností.

Len 48 hodín od tohto vyhlásenia Zemana previezli zo zámku v Lánoch do pražskej nemocnice. Riaditeľ ÚVN a Zemanov ošetrujúci lekár Miroslav Zavoral následne v nedeľu informoval, že nemá prezidentov súhlas na zverejnenie diagnózy. Uviedol len, že Zeman je hospitalizovaný v súvislosti s chronickým ochorením, na ktoré sa lieči. Ako je známe, Zeman dlhodobo trpí neuropatiou dolných končatín, cukrovkou a nedoslýchavosťou.

Kalousek ľudoch z prezidentskej kancelárie: Zločinci

Bývalý český poslanec Miroslav Kalousek vo svojich ostatných statusoch na sociálnej sieti uviedol, že prezident evidentne nie je schopný výkonu svojich právomocí: „Zachovajme si ľudské ohľady k ťažko chorému človeku, ale zabezpečme, aby fungoval výkon právomocí prezidenta republiky. Miloš Zeman evidentne tohto výkonu nie je schopný.“

Kalousek tiež upriamil pozornosť na prezidentskú kanceláriu: „Nemožno zabudnúť na správanie evidentných zločincov z Kancelárie prezidenta republiky. Ohrozovali Miloša Zemana ako človeka a ohrozovali ústavný systém republiky. Nemôžu ostať nepotrestaní.“

Zdroj: twitter/kalousekm

Zemana pred prevozom do nemocnice navštívil Babiš

Pražský hrad zdravotný stav prezidenta nekomentuje. Potvrdil len jeho hospitalizáciu, pričom tvrdí, že zdravotný stav prezidentovi nijako nebráni vo výkone mandátu. Podľa zdrojov denníka Mladá fronta DNES by však jeho hospitalizácia mohla trvať aj tri týždne.

Server Novinky.cz pripomenul, že Zemana v nedeľu pred prevozom do nemocnice navštívil na zámku v Lánoch premiér Andrej Babiš. Ďalší politici, ktorí by so Zemanom chceli hovoriť o povolebnom usporiadaní v ČR, zatiaľ na stretnutie len čakajú.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.
  2. Miloš Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prah
  3. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  4. Vpravo Ivana Zemanová, manželka prezidenta Miloša Zemana.
  5. Andrej Babiš
  6. Prezident Miloš Zeman
  7. Miloš Zeman.
  8. Český prezident Miloš Zeman

Hospitalizácia českého prezidenta Miloša Zemana neznamená, že nemôžu prebiehať politické rokovania o tom, ako bude vyzerať nová vláda ČR. V súvislosti so zostavovaním nového kabinetu to v pondelok uviedol Lubomír Kopeček z katedry politológie na Masarykovej univerzite v Brne.

Prezident bude potrebný až pri vymenovaní premiéra

Pripomenul sobotňajšie memorandum dvoch opozičných volebných koalícií, ktoré sa zaviazali, že nebudú rokovať s inými stranami. „Poverenie niekoho (zostavením vlády) je v českých pomeroch zvyk. Nie je to zakotvené v ústave a nie vždy sa to v minulosti použilo,“ zdôraznil s tým, že takýto postup nie je nevyhnutný.

Prezident bude podľa jeho slov potrebný až pri samotnom vymenovaní nového predsedu vlády, čo bude trvať dlhší čas. Môže to totiž prebehnúť až po ustanovujúcej schôdzi Poslaneckej snemovne, ktorá – ak ju nezvolá prezident, čo je v tejto chvíli neisté – sa zíde v 30. deň po voľbách, čiže začiatkom novembra.

Politológ dodal, že ak by snemovňa a Senát vyhlásili prezidenta za neschopného vykonávať svoj úrad, právomoc vymenovania premiéra a ďalších členov vlády prejde na predsedu Poslaneckej snemovne.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zeman je v kritickom stave na ARO! Vyzývam na modlitbu za prezidenta republiky, napísal arcibiskup

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku