eReport.sk
Miloš Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prah
Miloš Zeman počas prijatia do vojenskej nemocnice v Prahe. Foto: tasr/ap

FOTO Bolestný pohľad na Zemana! Českého prezidenta hospitalizovali. Politici chcú informácie

AKTUALIZOVANÉ – Tekutina v bruchu a problémy s pečeňou? Zjavne to s ním nevyzerá vôbec dobre! Je bezvládny, pohľad na neho je bolestný a smutný. Stav českého prezidenta Miloša Zemana sa výrazne zhoršil, podľa oficiálnych informácií ide o komplikácie pri liečbe, ktoré mali nastať. A tak v nedeľu napokon skončil v jednej z pražských nemocníc. Čo mu presne je, zostáva naďalej zahalené rúškom tajomstva. Viacero politikov v Českej republike sa zhoduje, že českí občania majú právo vedieť, či je prezident Miloš Zeman schopný vykonávať svoje ústavné povinnosti.

Zeman bol v nedeľu hospitalizovaný kvôli komplikáciám pri liečbe. Je v starostlivosti odborníkov a lekári poznajú jeho diagnózu, nemajú však súhlas s jej zverejnením, povedal na tlačovom brífingu v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) Zemanov ošetrujúci lekár Miroslav Zavoral. Informuje o tom český spravodajský server iDnes.cz.

Poznáme jeho diagnózu, uviedol prezidentov lekár

Po príchode do nemocnice bol český prezident očividne bezvládny. Na miesto prišla aj jeho manželka Ivana a dcéra Kateřina.

Český prezident Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

“Prezident bol hospitalizovaný na moje odporučenie. Poznáme jeho diagnózu, ale nemám súhlas so zverejnením,” ukončil Zavoral, ktorý je riaditeľom ÚVN, krátky brífing. Predtým uviedol, že Zeman je momentálne hospitalizovaný na oddelení intenzívnej medicíny. Stav prezidenta tak zostáva naďalej nejasný, konštatuje server Novinky.cz.

Odišiel bez komentára pre médiá

Zemana odviezla sanitka krátko po poludní po schôdzke s úradujúcim českým premiérom Andrejom Babišom. Premiér po schôdzke na zámku v Lánoch odišiel bez komentára pre médiá.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v piatok uviedol, že Zeman je už dva týždne chorý a musí meniť svoj program, uvádza ČT24. V nedeľu mal český prezident poskytnúť aj rozhovor pre spravodajskú stanicu CNN Prima News, ktorý však ešte pred víkendom zrušil. Napriek pôvodným plánom Zeman neprišiel ani do volebnej miestnosti a hlas odovzdal do prenosnej schránky na zámku v Lánoch.

Tekutina v bruchu a problémy s pečeňou?

V druhej polovici septembra bol už Zeman hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v pražských Střešoviciach, pripomína server Novinky.cz. Podľa Hradu išlo o plánovanú hospitalizáciu z dôvodu únavy a dehydratácie. Podľa médií však dôvodom hospitalizácie mala byť tekutina v brušnej dutine, ktorá má súvisieť s problémami s pečeňou, píšu Novinky.cz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Andrej Babiš
  2. Český prezident Miloš Zeman
  3. Prezident Miloš Zeman
  4. Český prezident Miloš Zeman
  5. Miloš Zeman.
  6. Český prezident Miloš Zeman
  7. Český prezident Miloš Zeman.
  8. Český prezident Miloš Zeman

Viacero politikov v ČR sa zhoduje, že českí občania majú právo vedieť, či je prezident Miloš Zeman, ktorého v nedeľu popoludní previezla sanitka do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v bezvládnom stave, schopný vykonávať svoje ústavné povinnosti. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Kalousek: Je schopný vymenovať vládu?

Senátor Tomáš Czernin uviedol, že diagnóza prezidenta nie je podstatná a Zeman má právo na súkromie. Od ošetrujúceho lekára by ale očakával, že oznámi, nakoľko a či vôbec je prezident schopný zastávať svoj verejný úrad.

S týmto názorom súhlasí aj bývalý český poslanec Miroslav Kalousek. “Ako občan nemusím poznať diagnózu prezidenta republiky. Mám ale právo na informáciu, či je schopný vykonať svoju právomoc vymenovať vládu, nech už je jeho diagnóza akákoľvek,” zdôraznil exminister financií.

Vystrčilovi tiež chýbajú informácie

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil je podľa vlastných slov rád, že je známe, ako prezidentovi pomôcť, a poprial mu, aby sa čo najskôr uzdravil. “Inak mi to (množstvo informácií o prezidentovom zdravotnom stave) pripadá trochu málo, to však nie je vec riaditeľa ÚVN, ale Kancelárie prezidenta republiky,” podotkol v Českej televízii.      

Kancelária Hradu má podľa neho podať základné informácie takého typu, podľa ktorých by bolo jasné, či je prezident schopný vykonávať základné ústavné funkcie, ktoré mu z jeho pozície prináležia.

Advokát: Nenastala situácia, ktorá by ho diskvalifikovala

Advokát Petr Suchomel v súvislosti so Zemanovým zdravotným stavom podotkol, že spôsobilosť sa vzťahuje k úkonom, ktoré prezident má vykonať, ale nerobí tak, a to buď s neprimeraným odkladom alebo opakovane. Vyjadril zároveň názor, že “žiadna takáto situácia zatiaľ nenastala a nemusí nastať ani do mesiaca”.

Podľa serveru iDNES.cz sa však bezprostredne po voľbách očakáva, že prezident vstúpi do politického diania a vymenuje nového premiéra. Okrem toho by mal po voľbách Zeman zvolať rokovanie novej českej Poslaneckej snemovne.

Šéf lekárskej komory: Nedôstojné špekulácie mu škodia

Prezident Českej lekárskej komory (ČLK) Milan Kubek v Českej televízii uviedol, že je nepochybné, že zdravotný stav prezidenta je vážny, a je legitímne právo občanov vedieť, či bude schopný vykonávať svoj úrad. “Chcel by som mu odporučiť, ak si to môžem dovoliť, aby povolil svojim ošetrujúcim lekárom podávať informácie o jeho zdravotnom stave,” dodal.

Pripomenul, že v súčasnej povolebnej situácii je prezidentova úloha nezastupiteľná. “Súhrnná pravdivá informácia by mohla stopnúť nedôstojné špekulácie, ktoré pána prezidenta poškodzujú,” povedal Kubek.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Bolestný pohľad na Zemana! Českého prezidenta hospitalizovali. Politici chcú informácie

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport