eReport.sk
Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate
Andrej Babiš Foto: tasr/ap

ČESKÉ VOĽBY: Babiš prekvapivo nevyhral! Na Slovensku jeho strana skončila dokonca až tretia

AKTUALIZOVANÉ – Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša. Informovali o tom v sobotu stanice ČT24 a CNN Prima News.

Koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa do vedenia dostala krátko pred záverom sčítania hlasov. Podľa takmer úplných výsledkov jej hlasy odovzdalo 27,71 percenta zúčastnených voličov, pričom ANO dostalo 27,21 percenta.

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,53 percenta hlasov, spolu s ňou by SPOLU malo v 200-člennej Poslaneckej snemovni väčšinu 108 kresiel. Do dolnej komory parlamentu sa dostala ešte populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá má 9,59 percenta hlasov.

Sociálni demokrati aj komunisti sa musia porúčať

Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu “zvonka”. Obe strany pritom “vypadli” z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR.

Líder SPOLU: Zmena je tu, my ju uskutočníme

Volebná účasť dosiahla takmer 65,5 percenta, čo je najviac od roku 1998, uviedla ČT24. Predseda ODS a volebný líder koalície SPOLU Petr Fiala avizoval rokovania o vytvorení vlády s koalíciou Piráti s Starostovia, a to do 24 hodín.

“Zmena je tu, my ju uskutočníme,” vyhlásil Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman. Ten povedal, že zostavením vlády poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.

Na základe sčítania hlasov z 99,6 percenta volebných obvodov obsadí v Poslaneckej snemovni koalícia SPOLU 71 kresiel. Hnutie ANO bude mať 72 mandátov, Piráti a Starostovia 37 poslancov a SPD 20 kresiel, ukazujú údaje servera iDnes.cz.

Šéf STAN-u: Po 32 rokoch sme poslali KSČM do dejín

“Dominancia Andreja Babiša končí. S koalíciou SPOLU budeme ešte dnes rokovať,” povedal už skôr na tlačovej konferencii predseda Pirátov Ivan Bartoš. “S oligarchom a extrémistami sa nevyjednáva,” uviedol predseda STAN Vít Rakušan. “Po 32 rokoch sme poslali KSČM do dejín,” doplnil.

Ako volili českí občania na Slovensku

Českí občania, ktorí hlasovali vo voľbách do Poslaneckej snemovne Českej republiky v piatok (8.10.) a v sobotu v Bratislave, odovzdali najviac hlasov (165) koalícii SPOLU. Na druhom mieste skončila koalícia Piráti a Starostovia so 132 hlasmi a na treťom politické hnutie ANO s 57 hlasmi. Uviedla to Hana Jelínková z českého veľvyslanectva v Bratislave.

V Bratislave prišla väčšina voliť v piatok

Na Slovensku bolo odovzdaných dokopy 408 platných hlasov. Celkovo v priestoroch Veľvyslanectva ČR v Bratislave hlasovalo 412 voličov, pričom štyri hlasy neboli platné. “V piatok prišlo približne 300 voličov, zvyšok v sobotu,” priblížila Jelínková.

Veľvyslanectvo Českej republiky na Slovensku počas volieb do Poslaneckej snemovne Českej republiky 8. októbra 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Ako štvrté sa umiestnilo občianske hnutie Prísaha, ktoré získalo 12 hlasov, nasleduje Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) s 11 hlasmi, rovnako po osem hlasov získalo hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) a Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM).

Po šesť hlasov získalo hnutie Trikolóra Slobodní Súkromníci a strana Voľný blok. Strana zelených získala tri hlasy a po jednom hlase získalo Hnutie Pramene, Aliancia národných síl, Koruna Česká a Otvorme Česko normálnemu životu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.
  2. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  3. Priaznivci lídra koalície SPOLU Petra Fialu reagujú po zverejnení priebežných výsledkov parlamentných volieb 9. októbra 2021 v Prahe.
  4. Miloš Zeman.
  5. Zuzana Majerová Zahradníková.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ČESKÉ VOĽBY: Babiš prekvapivo nevyhral! Na Slovensku jeho strana skončila dokonca až tretia

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport