eReport.sk
Eduard Heger a Zuzana Čaputová. Foto: tasr

V4 bude posilňovať! Premiér Heger a prezidentka Čaputová zagratulovali víťazom českých volieb

Predseda vlády Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová reagovali na české parlamentné voľby. Premiér si nemyslí, že by nová vláda, ktorá u našich susedov vznikne, mohla mať negatívny vplyv na Vyšehradskú skupinu.

Demokracia potrebuje našu aktívnu účasť, blahoželáme Českej republike k vysokej účasti v parlamentných voľbách. Na sociálnej sieti to k českým parlamentným voľbám napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Gratulujem a prajem zdarný a nekonfliktný proces formovania vládnej koalície,“ podotkla.

Heger: Sú to naši najbližší priatelia a bratia

 Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) zagratuloval Českej republike k vysokej účasti v parlamentných voľbách. Zablahoželal aj víťazovi volieb. „Prajem im, aby zostavili vládu, ktorá bude dobre vládnuť Českej republike,“ vyhlásil. Podotkol, že Česko je pre Slovensko dôležitý partner. „Sú to naši najbližší priatelia a bratia,“ skonštatoval.

V4 podľa premiéra posilní

Aký dopad budú mať výsledky českých parlamentných volieb na Vyšehradskú skupinu (V4), sa podľa predsedu vlády SR uvidí. V tomto momente však nechce predikovať. „Vzťahy vo V4 sú dlhodobo dobré. Vychádzajú z dlhoročnej spolupráce. Nevidím v tom problém a myslím, že sa to bude len posilňovať,“ skonštatoval Heger.

Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu (8. – 9. 10.), sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov).

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.
  2. Zuzana Čaputová, János Áder a Andrzej Duda.
  3. Zuzana Čaputová uprostred lesa so študentmi.
  4. Líder koalície SPOLU Petr Fiala
  5. Miloš Zeman.
  6. Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V4 bude posilňovať! Premiér Heger a prezidentka Čaputová zagratulovali víťazom českých volieb

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti