eReport.sk
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: tasr/ap

Lukašenko prekvapil! Rozhodol o zavedení dočasného bezvízového režimu pre Poliakov

Bielorusko vo štvrtok oznámilo, že dočasne pozastavuje vízovú povinnosť pre poľských občanov. Minsk tento krok označil za priateľské gesto susedského štátu. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko „rozhodol o zavedení dočasného bezvízového režimu pre poľských občanov“ na dobu šiestich mesiacov s platnosťou od tohto piatka do 31. decembra, uviedla vo vyhlásení bieloruská pohraničná stráž.

Bielorusko bezvízový styk predĺžilo s Litvou a Lotyšskom

Poliaci budú môcť navštíviť pohraničné oblasti Bieloruska v uvedenom období bez osobitného povolenia, ktoré sa predtým vyžadovalo. Členom pohraničnej stráže musia oznámiť dôvod svojej cesty a takisto miesto, ktoré sa chystajú navštíviť. Bielorusko zároveň predĺžilo bezvízový styk do konca roka aj pre Litvu a Lotyšsko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  2. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.
  3. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  4. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  5. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Prekvapivé vyhlásenie prišlo v čase, keď Rusko – blízky spojenec Bieloruska – už viac ako štyri mesiace útočí na Ukrajinu. 

Poliaci už dostavali 187 kilometrov dlhý plot

Minsk zmenu vo vízovom styku s Varšavou ohlásil navyše niekoľko mesiacov po tom, čo krajiny Európskej únie obvinili Lukašenka z rozpútavania migračnej krízy na hraniciach s Poľskom. Bieloruskému režimu totiž pripísali vinu za privádzanie tisícov migrantov z Afriky a Blízkeho východu k európskym hraniciam a následné povzbudzovanie k tomu, aby prekročili hranice Poľska a Litvy. Minsk sa takto snažil pomstiť za sankcie, ktoré na Bielorusko uvalil Západ pre zásahy proti opozičnej demokracii.

Poľsko vo štvrtok oznámilo, že dokončilo 187 kilometrov dlhý plot na svojich hraniciach s Bieloruskom, ktorý mu má pomôcť zamedziť nelegálnej migrácii. Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že výstavba plotu „bola nevyhnutná na bezpečnú ochranu poľských hraníc“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lukašenko prekvapil! Rozhodol o zavedení dočasného bezvízového režimu pre Poliakov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti