eReport.sk
Kapacity zaplnili ľudia z Ukrajiny
Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny. Foto: tasr/ap

Česko vynaložilo za zvládnutie utečeneckej krízy takmer 300 miliónov eur

 Česká republika minula od začiatku vojny na Ukrajine viac ako sedem miliárd českých korún (takmer 300 miliónov eur) na zvládnutie utečeneckej krízy, uviedlo v stredu české ministerstvo financií. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Viac ako polovicu z tejto sumy, takmer štyri miliardy českých korún (približne 162 miliónov eur), tvorili sociálne dávky. Ukrajinskí utečenci majú nárok na mesačnú dávku 5000 korún (približne 200 eur).

Podľa aktuálnych údajov českého ministerstva vnútra dostalo od začiatku ruskej invázie, teda približne za štyri mesiace, viac ako 380.000 Ukrajincov víza dočasnej ochrany. Tie im umožňujú zostať v krajine jeden rok.

Česká vláda zároveň uviedla, že viac ako 78.000 z ukrajinských utečencov, prevažne žien, si v Česku už našlo prácu. Počet pracujúcich utečencov podľa ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) vzrástol za necelé dva týždne približne o 8000. Rezort práce očakáva, že tempo rastu sa spomalí.

Ukrajinskí utečenci sú podľa Jurečku najčastejšie zamestnaní v pomocných profesiách, ktoré nevyžadujú vyššiu kvalifikáciu. Ide napríklad o logistické centrá a sklady či firmy, ktoré poskytujú upratovacie služby.

Podľa údajov Eurostatu mala v apríli Česká republika najnižšiu sezónne upravenú mieru nezamestnanosti v celej Európskej únii, a to 2,4 percenta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko vynaložilo za zvládnutie utečeneckej krízy takmer 300 miliónov eur

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php