tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Utečenci z Ukrajiny v Poľsku, foto:tasr/ap

Výskum SAV: Vojna na Ukrajine zmenila názory obyvateľov Slovenska na migračnú politiku

Hoci všeobecné negatívne postoje voči migrantom u Slovákov pretrvávajú, ich názory na migračnú a azylovú politiku sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zmiernili. Vyplýva to z výskumu experimentálnych psychológov zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí porovnávali postoje obyvateľov Slovenska voči migrantom po vypuknutí migračnej krízy na východnej hranici EÚ na jeseň 2021 a po rozpútaní vojny na Ukrajine. TASR o tom informovala Katarína Gáliková zo SAV.

Zmena pohľadu na migračnú politiku?

Z výskumu vyplynulo, že Slováci a Slovenky sú ochotnejší otvárať hranice ľuďom v ohrození, s ktorými zdieľajú spoločnú históriu, geografický priestor a hodnoty. „Ukrajinci sú nám predsa podobní, mnohí pred vojnou na Slovensku študovali alebo pracovali. Naša mentálna reprezentácia ukrajinského utečenca je výrazne iná, menej nejasná a neznáma v porovnaní s utečencami a migrantmi vo všeobecnosti. A práve preto je ľahšie s nimi súcitiť,“ vysvetlil spoluautor výskumu Matúš Grežo z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied (ÚEP CSPV) SAV.

Xenofóbia je neželaným javom v spoločnosti

Podľa Magdaleny Adamus z ÚEP CSPV SAV vedci zistili rovnakú mieru xenofóbnych a protimigračných názorov ako na jeseň 2021, všimli si však jednu podstatnú zmenu. „V literatúre sa predpokladá, a naše dáta z jesene 2021 to aj potvrdili, že podpora exkluzívnej migračnej politiky silne súvisí s negatívnymi postojmi voči migrantom. Teda čím boli silnejšie negatívne postoje voči migrantom, tým nižšia bola ochota ich prijímať. V čase vojny však už tento vzťah taký silný nebol,“ doplnila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová počas Dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci.
  2. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  3. Britský premiér Boris Johnson.
  4. Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha,
  5. hranice ukrajina
  6. Ukrajinka prechádza pri nápise Centrum pomoci SOS Ukrajina 2022 v košickom Starom Meste, archívna snímka.
  7. Ukrajinka prechádza pri nápise Centrum pomoci SOS Ukrajina 2022 v košickom Starom Meste, archívna snímka.

Vojna podľa vedeckého tímu SAV zmiernila postoje ľudí, ktorí mali ešte prednedávnom veľmi silné exkluzívne názory na migračnú politiku. Stále pociťujú nepokoj či strach z migrantov ako takých, ale sú ochotní prekonať ho. „V konečnom dôsledku sa zdá, že subjektívne pocity ohrozenia vojnou napomáhajú ľuďom lepšie si predstaviť, čo prežívajú samotní utečenci. A možno práve toto uvedomenie vedie Slovákov k tomu, aby ponúkli útočisko pre tých, ktorých doma ohrozuje vojnový teror,“ dodali vedci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výskum SAV: Vojna na Ukrajine zmenila názory obyvateľov Slovenska na migračnú politiku

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku