eReport.sk
ľudia nakupujú v potravinách na Slovnaftskej ulici v Bratislave 2. januára 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Rapídne pribúdajú ľudia, ktorí nemajú na jedlo! Je to dôsledok protiruských sankcií?

Vojna na Ukrajine a rastúce životné náklady majú byť príčinou prudkého nárastu nákladov takzvaných potravinových bánk v Nemecku. Tie sa snažia pomôcť ľuďom, ktorí nemajú peniaze na jedlo a na pitie. V Nemecku podľa RTVS a ČTK prebehol prieskum medzi 962 potravinovými bankami, na základe ktorého je jasné, že potravinovú pomoc nikdy predtým nepotrebovalo toľko ľudí, ako teraz. V zásade existuje predpoklad, že podobný vývoj prebieha, alebo prebehne aj v iných európskych krajinách. Otázka nedostatku peňazí ľudí na jedlo môže otvoriť tému nedostatočnej efektivity sankcií, ktoré sú uvalené na Rusko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministri rozdávali za štátne!
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. Na ilustračne snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z bratislavského Slavína.
  4. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  5. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  6. Peniaze, bankovky, eurá
  7. Hrozí nebezpečenstvo?
  8. Nemecký snem - Budestag

V Nemecku by pri tom podľa organizácie Tafel Deutschland, ktorá takéto inštitúcie zastupuje, malo ísť o milióny ľudí, ktorí sú zväčša zároveň zasiahnutí chudobou. V Nemecku pri tom v núdzi žije až každý šiesty človek.

Potraviny pýtajú aj utečenci z Ukrajiny

Medzi najčastejších klientov potravinových bánk patria utečenci pred vojnou na Ukrajine. Často si pýtajú jedlo aj nezamestnaní, ľudia s nízkymi príjmami, alebo seniori. Každá piata potravinová banka eviduje až dvojnásobný záujem o jedlo.

Podobný vývoj spôsobuje, že potravinovým bankám začína chýbať jedlo a pracovná sila a preto z nich odmietajú vydávať jedlo ďalším klientom. „Potravinové banky narazili na svoje hranice,“ uviedol šéf Tafel Deutschland Jochen Brühl. „Chudoba si žiadnu letnú prestávku neurobila, vidíme, že ľuďom chýbajú aj tie najzákladnejšie veci,“ dodal.

Ako fungujú potravinové banky?

Ide o organizácie, ktoré zbierajú prebytočné potraviny od výrobcov a predajcov. V Nemecku zastrešujú až 60 000 dobrovoľníkov, ktorí majú teraz plno práce. Potravinovú banku zvyknú podporovať aj bežní ľudia.

Zdroj: rtvs


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rapídne pribúdajú ľudia, ktorí nemajú na jedlo! Je to dôsledok protiruských sankcií?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti