eReport.sk
Zľava Jeffrey Sachs a Anka Žitná počas videorozhovoru pre TA3.
Zľava Jeffrey Sachs a Anka Žitná počas videorozhovoru pre TA3. Reprofoto: ta3.com

VIDEO Zasiahli do autorskej slobody! Moderátorka Žitná vysvetlila, prečo skončila v TA3

Zasiahli do autorskej slobody! „Pre mnohých z vás je to šok. Pre mňa to bolo dôležité rozhodnutie, ktoré postupne dozrievalo,“ napísala na sociálnej sieti Anka Žitná. Moderovala na TA3 reláciu Tak takto?!. Teraz prehovorila o tom, prečo sa rozhodla zo súkromnej spravodajskej televízie odísť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Existujú aj slobodné médiá
  2. Cenzúrovaný ekonóm Sachs
  3. Na Západe nič nové
  4. Nepozná Mazák kompetencie Súdnej rady SR?

Pod moderátorskou taktovkou Anky Žitnej prinášala TA3 v pracovných dňoch formát, v ktorom dostávali priestor aj osobnosti, ktoré sa bežne v mainstreame neobjavovali. Bývalí politici, ako napríklad Peter Weiss, emeritný sudca Ján Drgonec, či exriaditeľ SIS Igor Cibula, ale aj mnohí ďalší.

Po účinkovaní Sachsa prišla cenzúra na webe televízie

Dokonca priestor prostredníctvom videorozhovoru dostal aj rešpektovaný americký ekonóm Jeffrey Sachs. A to krátko pred prvým výročím vojny na Ukrajine. A ten o vojne o Ukrajine nehovorí práve spôsobom, ako to robí súčasná slovenská vláda, či mediálny mainstream. Azda stačí, keď napíšeme, že podľa Sachsa cesta k mieru nevedie cez zbrane. Celý rozhovor, ktorý spravodajská televízia po jeho odvysielaní na prekvapenie mnohých stiahla zo svojho webu, nájdete v pripojenom videu.

„Viac ako 800 premiérových dielov, vyše 16 tisíc minút vysielacieho času. Sledovanosť, ktorá pri exponovaných témach dosiahla až štvrť milióna divákov. Výnimoční hostia a iné uhly pohľadu na aktuálne témy. Státisíce divákov, ktorí dokázali oceniť unikátny obsah, aký inde nenašli, denne množstvo mailov a správ s vašou spätnou väzbou- či súhlasnou, alebo kritickou, za ktorú som Vám vďačná. Pretože to posúva vpred,“ takto hodnotila v sobotu na sociálnej sieti svoje účinkovanie v TA3 bv rámci svojej relácie Tak takto?! Anka Žitná.

Zdroj: fb/anka.lucaiova

TA3 bývalej moderátorke zaželala veľa úspechov

To všetko je však už minulosť.  „Áno, s Ankou Žitnou sme sa vzájomne dohodli na ukončení spolupráce, zároveň sme sa jej poďakovali za niekoľkoročnú prácu pre TA3 a želáme jej veľa úspechov v ďalšom pracovnom pôsobení,“ povedala pre Omediach.com Oľga Dúbravská z vedenia televízie. Dúbravská doplnila, že budú reláciu Tak takto?! inovovať.

Televízia tvrdí, že si za rozhovorom stojí

„Dôvodom ukončenia spolupráce s Ankou Žitnou nebol rozhovor s Jeffreym Sachsom, pre ktorý začala Rada pre mediálne služby voči Televízii ta3 správne konanie. Za tým rozhovorom si stojíme a jeho objektívnosť budeme obhajovať v zákonnej lehote. Televízia ta3 je profesionálna a objektívna televízia, ktorá už roky v tejto súvislosti získava ocenenia,“ dodala Dúbravská.

Žitná: Zasiahli do mojej autorskej slobody

A čo hovorí na margo svojho odchodu dnes už bývalá moderátorka úspešného formátu? Aj pre ňu je už relácia, bohužiaľ, minulosťou. Svoje rozhodnutie z TA3 odísť však podľa vlastných slov považuje za kľúčové. „Pre mňa to bolo dôležité rozhodnutie, ktoré postupne dozrievalo od momentu, keď do mojej autorskej slobody zasiahlo bezdôvodné stiahnutie vedením vopred riadne schváleného rozhovoru s profesorom Sachsom z webu, ktoré spustilo sériu ďalších udalostí,“ vysvetlila Žitná.

Poďakovala sa divákom

Dlhoročná a skúsená novinárka sa na záver svojho statusu poďakovala divákom za priazeň. „Chcela by som sa Vám takto poďakovať za stovky milých správ, mailov, telefonátov, hlasoviek, podporné stanoviská či priania. Bude mi cťou, ak mi zachováte priazeň a uvidíme sa pri nových zmysluplných projektoch,“ dodala.

Žitnej bolo vytýkané, že nebola k Sachsovi viac kritická

Pripomíname, že Rada pre mediálne služby sa rozhodla zaoberať rozhovorom s celosvetovo uznávaným ekonómom Jeffreym Sachsom, ktorý dňa 6. februára 2023 odvysielala televízia TA3. Rada tvrdila, že Sachs v rozhovore využil rôzne historické fabulácie a proruské naratívy: „Minimálne ide o tvrdenia, ktoré sú predmetom debát a neexistuje na nich zhoda. Sachs z nášho pohľadu neúmerne zdôrazňuje chyby Západu a jeho podiel na vyvolaní či udržiavaní vojenského konfliktu, pričom o Rusku hovorí najmä z pohľadu jeho oprávnených záujmov.“  Rada takisto uviedla, že „moderátorka mala v takomto prípade k odpovediam pristúpiť kriticky a konfrontovať hosťa s názormi druhej strany názorového spektra, čo sa v tomto prípade nestalo.“ 

Zarazený bol aj Chmelár

Profesor Sachs nie je politik, ale predovšetkým odborník a vedec. Jeho závery podľa dostupných informácií nezvyknú vychádzať z pocitov, ale zo štúdií a skúseností, ktoré sú podložené faktami. Politický komentátor a historik Eduard Chmelár ostro preto kritizoval cenzúru tejto osobnosti svetového formátu na webe televízie. „Zarazilo ma to o to viac, že profesor Sachs má tak, ako väčšina ľudí, ktorých vo svojich článkoch citujem, veci overené, podložené a dokázané. S úzkostlivou akademickou presnosťou,“ komentoval situáciu začiatkom februára Chmelár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zasiahli do autorskej slobody! Moderátorka Žitná vysvetlila, prečo skončila v TA3

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php