eReport.sk
Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
Jeffrey D. Sachs, Zdroj: jeffsachs.org

VIDEO Chmelár o „vymazanom“ ekonómovi Sachsovi: Svetoznámy a oceňovaný, je hlasom proti vojne!

Chmelár o „vymazanom“ ekonómovi Sachsovi uviedol niekoľko dôležitých faktov. Kto je vlastne ekonóm Jeffrey Sachs, ktorého rozhovor pre TA3 evidentne pobúril časť slovenskej politickej a mediálnej scény? Sachs otvorene vyjadril svoj názor na vojnu na Ukrajine. Potrebu jej mierového riešenia a nezmyselnosť dodávok zbraní a zbraňových systémov k nášmu východnému susedovi. Reakciou bolo rezolútne vymazanie relácie z vysielania a archívu televízie TA3. Málokto vie, že na čí pokyn takáto cenzúra vznikla. Avšak pri pohľade na Sachsove vyjadrenia je minimálne jasné, že prečo. O Sachsovi sa ako o uznávanom odborníkovi rozpísal politický komentátor Eduard Chmelár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Cenzúrovaný ekonóm Sachs
  2. Zdá sa že svoje názory nezmení
  3. Podľa Svobodu Rusi vedia len klamať
  4. Každá vojna je biznis

„Jeffrey Sachs je jedným z najprominentnejších svetových ekonómov. Časopis Time ho niekoľkokrát zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta, denník The New York Times ho v roku 1993 označil za ´najdôležitejšieho ekonóma na svete´. Prednáša na najprestížnejších univerzitách tejto planéty a je ovenčený množstvom cien,“ uviedol o ekonómovi Chmelár na sociálnej sieti.

Televízia by mala byť na taký rozhovor hrdá

Vzhľadom na Sachsovu minulosť a nevyvrátiteľné úspechy je teda logické, že získať rozhovor s takou osobnosťou, nebolo pre moderátorku TA3 Annu Žitnú Lučaiovú žiadnou jednoduchou úlohou. O to viac mohla televízia oceniť fakt, že sa jej takýto úlovok v online forme podaril. Namiesto pochvaly však prišlo jednoznačné zarezanie. Ekonóm totižto neobhajuje ani rozširovanie NATO, ani zapájanie sa USA a EÚ do konfliktu. A ani pridávanie zbraní do konfliktu. Tvrdí dokonca, že krokmi politického západu je konflikt predlžovaný.

„Profesor Sachs bol štandardne výborný, ale ničím ma neprekvapil. Pretože hovoril veci, na ktoré mnohí z nás, vrátane renomovaných expertov svetového formátu upozorňujú už dlhé mesiace. No naše médiá sú k týmto hlasom hluché a falošne ich označujú za kremeľskú propagandu. V každom prípade ma odvaha redaktorky prekvapila. A keď som priateľov upozorňoval na reláciu, ktorá je vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti v slovenskom mainstreame naozaj prelomová, ešte som si zavtipkoval, že začínam mať o ňu obavy,“ popísal analytik svoj pocit z relácie. „O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď tento výnimočný rozhovor, v ktorom po prvýkrát v našich mainstreamových médiách zaznela pravda o konflikte na Ukrajine, už o necelú hodinu stiahli z webstránky TA3. A pravidelnú večernú reprízu relácie zrušili,“ popísal definitívny osud exkluzívneho rozhovoru.

Nejde o žiadneho hoaxera

Profesor Sachs nie je politik, ale predovšetkým odborník a vedec. Jeho závery podľa dostupných informácií nezvyknú vychádzať z pocitov, ale zo štúdií a skúseností, ktoré sú podložené faktami. Krok TA3 sa aj v tomto kontexte javí ako ťažko pochopiteľný. „Zarazilo ma to o to viac, že profesor Sachs má tak, ako väčšina ľudí, ktorých vo svojich článkoch citujem, veci overené, podložené a dokázané. S úzkostlivou akademickou presnosťou. Keďže redaktorka na moje otázky, čo sa stalo, nereagovala, môžeme sa len dovtípiť, že vedenie TA3 podobne, ako iné médiá hlavného prúdu, už nielen zamlčiava najzávažnejšie skutočnosti, ale ich už aj cenzuruje. A vymazáva tak, aby sa divák nemohol dozvedieť skutočnú pravdu,“ krúti hlavou Chmelár nad rezolútnym krokom.

VIDEO Vymazané video Jeffreyho Sachsa z TA3: Cesta k mieru nevedie cez zbrane!

Zdroj: yt/online tu a teraz

Pripojil naviac aj svoje vlastné skúsenosti s cenzúrou: „Pamätám sa, ako po mojich vystúpeniach na TA3 chodili do redakcie telefonáty z americkej ambasády. V tom čase to televízia ešte ustála. Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa však už ani nesnaží predstierať objektivitu tak, ako všetky ostatné mainstreamové médiá. A slovenský divák, ktorý sa chce dozvedieť pravdu, je opäť, ako počas normalizácie odkázaný na zahraničné zdroje. Je to hanebné a škandalózne. O to viac, že profesor Jeffrey Sachs nie je nejaká vidiecka púťová atrakcia. A pisálek okresného formátu z našich červených denníčkov. Je to jeden z najväčších mozgov a najuznávanejších vedcov súčasného sveta. Ak ho scenzuruje nejaký mamľas z Borinky, ktorý v živote nevidel akademické diskusie vo veľkom svete, aký obraz to podáva o stave demokracie a verejnej diskusie?“

Pripájame, bez cenzúry, celé vyhlásenie Eduarda Chmelára

GALÉRIA – Foto: fb/chmelareduard


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Chmelár o „vymazanom“ ekonómovi Sachsovi: Svetoznámy a oceňovaný, je hlasom proti vojne!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti