tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Exminister práce Ján Richter. (Smer-SD).
Exminister práce Ján Richter. (Smer-SD). Foto: tasr

Zásah do čierneho? Richter: TOTO je dôvod, prečo zdražovanie zrejme vyhovuje jedine Matovičovi!

Budúcoročný rozpočet štátu bude v nejakej podobe schválený. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak, v diskusii s podpredsedom Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Jánom Richterom (Smer-SD).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Milan Krajniak (Sme rodina).
  2. Generálny riaditeľ francúzskeho koncernu Patrick Pouyanne.
  3. V popredí za rečníckym pultom Robert Fico.
  4. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
  5. V popredí Igor Matovič, vľavo Eduard Heger a vpravo Roman Mikulec (všetci OĽANO).
  6. Zľava Erik Tomáš a Igor Matovič.

Krajniak predpokladá, že rozpočet parlament schváli. „Keby ho neschválil, tak celá inflačná pomoc, energetické šeky a ďalšia pomoc domácnostiam by nemohla byť budúci rok vyplácaná, lebo by sa išlo podľa rozpočtu z tohto roka. V rozpočte tie výdavky, ktoré budeme potrebovať na inflačnú pomoc, nemáme. Som si na 100 % istý, že v nejakej podobe štátny rozpočet bude schválený. Nikto si nevezme na svedomie, že by sme povedali ľuďom – nebudete mať vyššie dôchodky, nebudete mať vyššiu pomoc, lebo je rozpočtové provizórium. To si podľa mňa nemôže dovoliť nikto,“ povedal Krajniak.

Richter: Takto sa ďalej fungovať nebude

„Štátny rozpočet je zákon roka. Kto chce vládnuť, musí mať takú podporu, aby si vedel takýto dôležitý zákon schváliť. Koalícia snáď nemôže očakávať, že opozícia podporí štátny rozpočet, lebo to je politický zákon. Teraz je však situácia taká, že nová opozícia, vrátane strany SaS, zablokuje parlament, kedy chce. To takto ďalej nemôže fungovať. Niečo sa musí zmeniť. Buď koalícia uzatvorí nejaké dohody so SaS, alebo s niekým, aby sa parlament odblokoval, lebo takto sa ďalej fungovať nebude. V konečnom dôsledku sa za štátny rozpočet ani hlasovať nebude, lebo parlament nebude uznášaniaschopný,“ uviedol Richter.

Účty za energie si vraj bude môcť dovoliť zaplatiť každý

Krajniak pripomenul, že slovenské domácnosti sa do konca roka nemusia obávať zvýšenia cien energií. „A v novembri, dostatočne dlho vopred, budú vedieť, koľko budú platiť (za energie), aká bude finančná pomoc od štátu a koľko bude predstavovať ´zrazenie´ ceny energií, aby ich výdavky boli čo najnižšie. O domácnosti bude postarané tak, aby si každý účty za energie mohol dovoliť zaplatiť,“ ubezpečil minister práce. Domácnosti s najnižšími príjmami (dôchodcovia, rodiny s deťmi) aj napriek ´zrazeniu´ cien energií dostanú podľa jeho slov finančnú pomoc od štátu.

Neviem garantovať, že v tejto situácii sa ceny nezdvihnú. To čo viem garantovať, že sa zdvihnú takým spôsobom, aby to bolo únosné.

Milan Krajniak, minister práce.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa Krajniakových slov nastaví ceny energií tak, aby si ich každá domácnosť mohla dovoliť. „Neviem garantovať, že v tejto situácii sa ceny nezdvihnú. To čo viem garantovať, že sa zdvihnú takým spôsobom, aby to bolo únosné,“ podčiarkol minister práce s tým, že elektriny a plynu bude dostatok. Bude však podľa neho potrebné, aby sa s energiami aj viac šetrilo.

Exminister zo Smeru si dovolil „revolučnú“ myšlienku

Podľa Richtera protiinflačná a energetická pomoc domácnostiam nie je systémová. „Tu treba hľadať systémové riešenia. Priemerná, respektíve nízkopríjmová domácnosť potrebuje jednorazovo pomoc minimálne 1000 eur, aby sa vedela pohnúť zo súčasného stavu. Kde sa pohnete, všetko dražie,“ dodal Richter, ktorý si v relácii dovolil „revolučnú myšlienku“. Týkala sa ministra financií Igora Matoviča: „Často sa mi dostáva, aj od významných ekonómov Slovenska, s ktorými sa poznám a stretávam. Nevyhovuje táto situácia ministerstvu financií a konkrétne Matovičovi? Že vzhľadom na drahotu, ktorá tu je, enormne rastú príspevky do štátu za DPH, vzhľadom na nárast tých cien. A preto možno oddaľuje niektoré tie konkrétne riešenia, lebo bude mať k dispozícii ďaleko väčší balík! Ale my nemôžme isté veci odďaľovať. Musíme reagovať veľmi konkrétne. Lebo mám taký dojem, že jemu to jedinému asi vyhovuje, pretože aj veci, ktoré ponúkol, niektoré stoja niekde na ústavnom súde, lebo si nenechal povedať…“

Ak nebude možné pomáhať ľuďom, treba to rozpustiť

Fungovanie súčasnej vlády i parlamentu má podľa Krajniaka zmysel dovtedy, kým dokážu pomáhať ľuďom. Ak akýmikoľvek obštrukciami táto schopnosť zmizne, nemá podľa neho význam pokračovať. Exminister práce si myslí, že najlepším riešením pre Slovensko sú v súčasnej situácii predčasné voľby.

„Naše fungovanie, vlády i parlamentu bez ohľadu na to, či sme koalícia alebo opozícia, je zmysluplné dovtedy, kým dokážeme pomáhať ľuďom. Keď to prestane fungovať, tak to treba rozpustiť,“ povedal Krajniak v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda pri prijímaní zákonov v parlamente.

Za týchto okolností by bolo najlepšie, nie pre opozíciu, ale Slovensko ako také, ak by boli predčasné voľby a moci sa ujali tí, čo to vedia robiť a sú ochotní do toho ísť, bez ohľadu na to, či sú z koalície alebo opozície.

Ján Richter, bývalý šéf rezortu práce.

Minister je však presvedčený, že koalícii sa podarí schváliť rozpočet na budúci rok minimálne „v nejakej forme“. Krajniak pritom poukazuje na to, že bez prijatého rozpočtu sa nebudú dať realizovať schválené opatrenia. „V provizóriu nebude možné vyplácať prostriedky v rámci protiinflačnej pomoci, nebude možné zvyšovať dôchodky,“ upozornil.

Predčasné voľby by boli najlepšie pre Slovensko

„Dostali sme sa do stavu, keď tzv. nová koalícia zablokuje parlament kedykoľvek, keď chce, takto to ale nemôže pokračovať,“ zdôraznil Richter. Mieni, že súčasná situácia je odrazom vojny medzi OĽANO a SaS, ktorá sa z vlády presunula do Národnej rady SR. „Za týchto okolností by bolo najlepšie, nie pre opozíciu, ale Slovensko ako také, ak by boli predčasné voľby a moci sa ujali tí, čo to vedia robiť a sú ochotní do toho ísť, bez ohľadu na to, či sú z koalície alebo opozície,“ povedal Richter.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zásah do čierneho? Richter: TOTO je dôvod, prečo zdražovanie zrejme vyhovuje jedine Matovičovi!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku