tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zľava Erik Tomáš a Igor Matovič.
Zľava Erik Tomáš a Igor Matovič. Reprofoto: rtvs

Položí vládu rozpočet? Matovič: „Provizórium sa nedá ustáť!“ Tomáša „nachytal“ Taraba

Schváliť rozpočet na rok 2023 bude veľmi ťažké a nemožno vylúčiť ani scenár, že sa napokon  neprijme. V nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to priznal minister financií SR a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý tiež vylúčil, že by z vlastného rozhodnutia abdikoval na svoju funkciu. Informovala TASR. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
  2. V popredí Igor Matovič, vľavo Eduard Heger a vpravo Roman Mikulec (všetci OĽANO).
  3. Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba.
  4. Exminister práce Ján Richter. (Smer-SD).

Matovič sa pri schvaľovaní „zákona roka“ obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať. „Do poslednej chvíle však budem veriť, že sa v tejto kritickej situácii nebude politikárčiť a že sa nájde aspoň pár zodpovedných poslancov, ktorí nenechajú ľudí v štichu,“ uviedol minister v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda.

Matovič pripúšťa, neschválenie rozpočtu vládu pochová

Pripúšťa, že neschválenie rozpočtu de facto vedie k predčasným voľbám. „Potom sa nedá ustáť rozpočtové provizórium,“  povedal. Vylúčil však predbežnú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. „Neviem o žiadnych dohodách,“ vyhlásil.

Člen Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš v televíznej debate deklaroval, že poslanci zo strany Hlas-SD návrh rozpočtu nepodporia. „Jednak bude určite asociálny a jednak sú naším cieľom predčasné voľby. Táto vláda musí čo najskôr skončiť,“ zdôraznil.

Tomáš tvrdil, že vládu majú „istiť“ tarabovci

Tomáš si však myslí, že OĽANO sa už dohodlo na podpore menšinovej vlády a jej návrhov, vrátane rozpočtu, s tarabovcami. Poukazuje na to správanie sa skupiny poslancov po tom, čo sa začalo hovoriť o nominácii Tarabu na podpredsedu parlamentu. Hlas podľa Tomáša takýto personálny návrh nepodporí. „Nebudeme predsa posväcovať sobáš, ktorý má udržať vládu pri moci,“ argumentuje. Myslí si tiež, že na hlasoch tarabovcov sa bude lámať aj odvolávanie Matoviča z postu financmajstra.

Matovič v relácii uistil, že on sám zo svojho postu neodstúpi. Ak by však v pléne k odvolaniu došlo, hovorí, že SaS dostane pozvánku vrátiť sa do koalície.

„Cieľom Hlasu a skutočnej opozície je, aby boli predčasné voľby,“ vyhlásil Tomáš. „Možno to dosiahnete aj tým, že ste dali podpisy strane SaS pod návrh na odvolanie ministra financií. Má to mať tento efekt, že chcete rozbiť klub OĽANO?,“ opýtal sa podpredsedu Hlasu moderátor. „Nie. My hovoríme, že pán Matovič už nemá byť ministrom financií, veď toto hádam nie je nič tajné a nemá byť už v politike vôbec, preto je logické, že každý príčetný opozičný politik podporí odvolanie pána Matoviča. On tvrdí, že je tu nejaké spriahnutie so saskou. Veď už vyhlásila aj strana Smer, aj Republika, aj nezaradení poslanci, že to podporia. Aj saska. To znamená, že opäť sa v parlamente bude lámať odvolávanie Igora Matoviča iba na štyroch hlasoch tarabovcov,“ reagoval Tomáš, s tým, že si neviem predstaviť situáciu, že po „potupnom“ odvolaní Matoiviča by sa saska vrátila do vlády.

Sám minister v relácii uistil, že on sám zo svojho postu neodstúpi. Ak by však v pléne k odvolaniu došlo, hovorí, že SaS dostane pozvánku vrátiť sa do koalície. „Nech sú akíkoľvek, stále je tam časť poslancov, ktorí to cítia demokraticky a nebudú pomáhať mafii a fašistom povaliť vládu v čase najväčších kríz,“ vysvetlil.

Taraba to Tomášovi nedaroval

Vyjadrenia Tomáša postrehol aj samotný Tomáš Taraba a zjavne sa mu rétorika poslanca Hlasu nepáčila. Okrem toho, že medzičasom vydal stanovisko, v ktorom deklaroval, že sa nebude uchádzať o post podpredsedu NR SR, napísal aj toto: „Erik Tomáš práve v televízii povedal, že Hlas nevyrokoval od SaS žiadnu dohodu o predčasných voľbách ako podmienku pre odvolanie Matoviča. Minulý týždeň Pellegrini verejne opozíciu a voličov uisťoval, že toto bude od SaS žiadať, inak im pomáhať s Matovičom nebude. Takže teda po týždni sa dozvedáme, že nevyrokoval vôbec nič a jediný kto sa pod odvolanie, ktoré má pomôcť SaS s návratom do vlády podpísal, sú okrem Hlasu strany SaS a Progresívne Slovensko. Teda de facto dve vládne strany, ktoré tú 2 roky schvaľovali všetky Matovičové nápady, kým opozícia proti ním bojovala. Aby toto divadlo bolo dokonalé, Matovič v televízii potvrdil, že SaS po jeho odvolaní dostane do vlády pozvánku na návrat. Priatelia jediné riešenie sú predčasné voľby. Ak na toto SaS nedodá hlasy, nech si svoju budúcu koalíciu Hlas, SaS a PS propagujú iným spôsobom ako týmto divadlom.“

Zdroj: fb/tomastaraba.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Položí vládu rozpočet? Matovič: „Provizórium sa nedá ustáť!“ Tomáša „nachytal“ Taraba

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku