tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate
Andrej Babiš Foto: tasr/ap

Začal sa súd v kauze Čapí hnízdo. Babiš hovorí, že je to politický proces

V pondelok začalo hlavné pojednávanie v kauze Čapí hnízdo, v ktorej je obvinený bývalý český premiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Na súd prišiel so svojím advokátom Eduardom Brunom. Pred začiatkom pojednávania Babiš novinárom zopakoval svoje tvrdenie, že ide o politický proces. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda vlády ČR Andrej Babiš
  2. Český premiér Petr Fiala.
  3. Český premiér a líder kandidátky hnutia ANO Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate v českom rozhlase v Prahe v piatok 8. októbra 2021.
  4. Obžalovaná Jana Nagyová vychádza z budovy Mestského súdu v Prahe.

Expremiér Babiš svoju vinu dlhodobo odmieta. „Som nevinný a nespáchal som žiadny trestný čin. Tento proces je len vyústením dlhodobej snahy politického kartelu o moju diskreditáciu a odstránenie z politiky,“ obhajoval sa na minulotýždňovom zasadnutí českej Poslaneckej snemovne. Trestné stíhanie v tejto kauze označil za najväčší politický proces od roku 1989.

Podľa obžaloby mal Babiš pomôcť vtedajšej manažérke holdingu Agrofert Jane Nagyovej k dotačnému podvodu. „Svojím vplyvom a činnosťou zaistil vytvorenie podmienok na to, aby spoločnosť Farma Čapí hnízdo zdanlivo navonok spĺňala kritériá záujemcu o dotáciu,“ uviedol v obžalobe štátny zástupca Jaroslav Šaroch.

Jana Nagyová podľa textu obžaloby podala žiadosť o dotáciu z EÚ vo výške takmer 50 miliónov českých korún (približne 2 milióny eur), hoci si bola vedomá toho, že Čapí hnízdo sa o dotáciu uchádzať nemôže. „Uviedla nepravdivé údaje o tom, že spoločnosť Farma Čapí hnízdo je nezávislý malý a stredný podnik,“ uvádza žalobca a dodáva, že skutočnou osobou, ktorá firmu ovládala bol práve Babiš.

V prípade bolo pôvode stíhaných 11 ľudí vrátane Babišovej rodiny či poslanca hnutia ANO Jaroslava Faltýnka. Štátny zástupca Šaroch v roku 2019 toto stíhanie zastavil. Najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman následne zrušil rozhodnutie o zastavení trestného stíhania v prípade Babiša a Nagyovej.

Farma Čapí hnízdo ešte pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov pôvodne patrila holdingu Agrofert. V roku 2007 bola z neho vyvedená a zmenila sa na akciovú spoločnosť. Vtedy získala dotáciu v programe pre malé a stredné podniky. Po päťročnej ochrannej lehote sa vrátila späť do holdingu. Babiš vlastnil spoločnosť Agrofert do roku 2017, potom ho vložil do zvereneckých fondov.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Začal sa súd v kauze Čapí hnízdo. Babiš hovorí, že je to politický proces

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku