eReport.sk
Parkovanie je dlhodobým a veľkým problémom
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: tasr

Majú plné zuby Vallovej parkovacej politiky! Vznikla Petícia za férové parkovanie

Dlhodobým a veľkým problémom v Bratislave je parkovanie vozidiel a to hlavne z dôvodu nedostatočného počtu verejne prístupných parkovacích miest. Tento problém sa prehĺbil keď zhruba pred dvomi rokmi začalo mestské zastupiteľstvo pod vedením primátora Valla zavádzať svoju „parkovaciu politiku“.  Stanovisko Výboru za Férové parkovanie vám prinášame v celom znení.

Propaganda

„Neprehľadný systém kamuflovaný masívnou propagandou začali realizovať postupne v niektorých mestských častiach a podľa prijatých VZN (8/2019, 12/2020 a 9/2021) je v pláne je spoplatnenie celej Bratislavy. V postihnutých mestských častiach sa ukázalo aká vlastne „parkovacia politika“ je a čo občanom prináša.“

Redukcia

„Občania tak zisťujú, že ich volení zástupcovia im zredukovali počet parkovacích miest, umiestnili zvislé a namaľovali vodorovne dopravné značenie a začali cez netransparentnú mestskú s.r.o. (Paas) a ďalšie spoločnosti (napr. PosAm, s.r.o.) vyberať parkovné aj pokuty.

Miesta zredukovali rôznymi spôsobmi, napr. pozdĺžnym parkovaním namiesto priečneho, zrušením miest na chodníkoch aj tam kde vozidlá nie sú žiadnou prekážkou alebo vytvorením nových cyklociest a posunutím parkovacích miest do vozovky čo znižuje kapacitu cestných komunikácii a ohrozuje účastníkov cestnej premávky.“

Šikana

„Okrem toho tak pridali občanom Bratislavy ďalšiu daň a to v dobe keď je občan tejto krajiny, okrem pár vyvolených, už vyše dvoch rokov šklbaný a šikanovaný z každej strany. Toto je morálny rozmer problému a vypovedá o charaktere volených zástupcov občanov, ktorí presadzujú rôzne záujmy namiesto verejného a to úkor a účet občanov.

Pritom po vytlačení nerezidentov sa ukazuje, že vo väčšine mesta je už dostatok miest, hlavne ak počítame aj tie zrušené a jedno auto by každá domácnosť mohla zaparkovať bez problémov a zadarmo.“

Arogancia vedenia mesta

„Najviac nás ako daňových poplatníkov a obyvateľov mesta uráža arogancia vedenia mesta. To ako je ignorovaný alebo potláčaný akýkoľvek kritický názor voči prijatej parkovacej politike.

Občan nemá žiadnu reálnu možnosť brániť sa svojvôli volených zástupcov, ktorí konajú proti záujmom väčšiny obyvateľov mesta (len 36% nemá vozidlo) a najhoršie je, že konajú proti potrebám ľudí na ktorých naša spoločnosť stojí.

Sú to napríklad ekonomicky aktívne rodiny s viacerými nehnuteľnosťami a deťmi, ktorí sa väčšinou denne presúvajú po celom meste a to nielen za prácou ale, čo je najpodstatnejšie zabezpečujú plnohodnotný vývoj svojich detí, t.j. nielen prevoz do školy ale ja na krúžky, tréningy a podobne.“

Seniori v ohrození

„Ďalším príkladom ohrozenej skupiny sú seniori bez vozidiel, vyžadujúci si starostlivosť a v ich prípade akákoľvek návšteva alebo pomoc nemá kde bezplatne zaparkovať, ale musí platiť to najdrahšie parkovné, keďže títo občania nemajú nárok na rezidenčnú kartu a výhody s ňou spojené.

Preto sa nespokojní občania začali v posledných mesiacoch organizovať a dňa 29.10.22 petičný výbor vyhlásil petíciu za férové parkovanie s tromi požiadavkami:

  1. Prvé auto pre domácnosť zadarmo a parkovanie rezidentov určitý čas počas dňa v iných
    zónach zadarmo.
  2. Zrovnoprávnenie živnostníkov a malých firiem (jednoosobove s.r.o., rodinne firmy a pod).
  3. Jednotný systém registrácie a platenia v celej Bratislave, transparentný tok všetkých
    prijatých platieb a použitie týchto financií na zlepšenie dopravnej situácie v Bratislave (nové
    parkovacie miesta, údržba komunikácii a pod).

Ak sa stotožňujete sa naším postojom a požiadavkami stiahnite si petičný hárok z https://www.facebook.com/groups/feroveparkovaniebratislava/files/files alebo nám napíšte email na adresu [email protected] a podporte petíciu za férové parkovanie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Majú plné zuby Vallovej parkovacej politiky! Vznikla Petícia za férové parkovanie

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti