eReport.sk
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss o obave ľudí z očkovania: Prestaňme s propagandou, je to úplne legitímna otázka!

Očkovacia kampaň za desiatky miliónov eur na Slovensku zlyháva lebo je agresívna, propagandistická a málo informatívna. Myslí si bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss, ktorý zdôrazňuje, že vôbec nezohľadňuje obavy ľudí. Otázka o dlhodobých negatívnych účinkoch vakcín je podľa neho úplne legitímna a nemožno ju odbiť nálepkovaním ľudí za antivaxerov, šialencov či dezolátov. Apeluje, že pred treťou vlnou je potrebné urobiť komunikačný aj strategický zvrat.

Vakcinačná kampaň zlyháva a vláda tento svoj neúspech teraz kompenzuje tvrdosťou prijímaných opatrení. To podľa Petra Weissa vyvoláva reakciu nespokojných ľudí, ktorí začali protestovať v uliciach. Pri svojich tvrdeniach si pomohol aj aktuálnymi štatistikami.

„Čerstvý prieskum Sociologického ústavu SAV uvádza, že oproti máju stúpol počet respondentov, ktorí odmietajú očkovanie. Z májových 30,9% na takmer 36%. To znamená, že pred očami nám zlyhala očkovacia kampaň pod názvom ´Vakcína je sloboda´, ktorá stála neviem 20 či 60 miliónov eur,” pomenoval problém expolitik cez týždeň v relácii Tak takto?! v televízii TA3.

Pochybujú aj ďalší Európania

Prekáža mu, že v diskusii o očkovaní je za legitímny považovaný iba strach z ochorenia koronavírusom. „Samozrejme tá obava je oprávnená lebo mali sme vyše 12-tisíc mŕtvych. Ale je tu aj obava čo so mnou urobí, keď si dám pichnúť vakcínu, ktorá je podmienečne schválená. Vakcínu, ktorá je experimentálna a zatiaľ neexistujú také vedecké dôkazy, aby ju EMA mohla schváliť za vakcínu, za ktorú sa môžu plne podpísať,” načrtol svoj pohľad Weiss.

A prístup k tej druhej obave z očkovania vakcínami proti covidu, by sa podľa neho mal zmeniť. „Aj tá obava, čo to so mnou narobí za dva roky, za tri roky, o päť rokov je legitímna a netreba ju delegitimizovať, že kto má túto obavu je nejaký šialenec, antivaxer, dezolát, blázon,” vyhlásil.

Do očkovacej kampane, ktorú Weiss kritizuje, sa zapojila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ďalší politici a známe osobnosti. – Foto: tasr

Na podporu svojich argumentov hodil do pľacu aj výsledky prieskumu Eurobarometra z mája, ktorý analyzoval v rámci EÚ postoje ľudí k očkovaniu.

„Podľa výsledkov viac ako 6 z 10 Európanov – 63% – si myslí, že vakcíny proti covidu neboli ešte dostatočne otestované, 57% opýtaných sa bojí vedľajších účinkov a 30% opýtaných pochybuje o ich účinnosti. Len dvaja z desiatich občanov sú všeobecne voči akémukoľvek očkovaniu. Len dvaja z desiatich sú tí, ktorým sa hovorí, že sú antivaxeri,” priblížil Weiss s cieľom poukázať na to, že pochybnosti o očkovaní majú obyvatelia naprieč celým kontinentom a nie iba na Slovensku.

Treba aj upokojovať, nielen strašiť

Potom znova vytiahol štatistiky z našej krajiny. „Slováci by chceli ohľadom očkovania získať viac informácii o tom, či sú vakcíny proti covidu skutočne bezpečné, to si v máji žiadalo 59% opýtaných, ako veľmi sú tieto vakcíny účinné chcelo 51% a ako boli vyvinuté, testované a povoľované. To sú relevantné čísla a v európskych krajinách sú podobné,” zhrnul prezentované údaje.

Ďalej hovoril, že našou prioritou by teraz nemalo byť naháňanie čo najvyššieho čísla celkovej preočkovanosti, ale sústredenie sa na rizikové kategórie. „My tu máme predsa známe diagnózy, ktoré predurčujú, že človek, ktorý ochorie na koronavírus, bude mať ťažký priebeh a vysoké riziko úmrtia. Máme ešte 200-tisíc nezaočkovaných ľudí, ktorí sú v rizikovej skupine nie kvôli veku,” povedal Weiss s tým, že pre neho sú najzodpovednejší tí, ktorí sa celý život starajú o svoju imunitu.

Chýba mu v tomto smere väčšia aktivita zo strany štátu. „Preboha, prečo ešte nemáme informácie z ministerstva zdravotníctva za ten rok a pol, ktoré liečebné postupy sa nám osvedčili. To je to upokojovanie, nielen strašenie, že ide o holú existenciu, budú tu ďalšie desaťtisíce mŕtvych. Tých ľudí treba upokojiť,” myslí si Weiss.

Bratislavu zachvátila v poslednej dobe vlna demonštrácií:

  1. Peter Weiss
  2. Eduard Heger (OĽANO)
  3. Zuzana Čaputová.

Prestaňme s propagandou!

Ďalší nástroj na ukľudnenie narastajúcich vášní a hystérie vidí v komunikačnej a mediálnej oblasti. „Treba predovšetkým v médiách prestať s propagandou a propagandu nahradiť diskusiou naozaj serióznych, renomovaných odborníkov. Ja nie som za to, aby diskutovali ľudia, ktorí uprednostňujú benefity očkovania, s ľuďmi, ktorí nemajú lekárske vzdelanie,” priblížil s tým, že sa dajú nájsť aj skeptické hlasy z radov odborníkov.

Tam by sa mohli podľa neho vysvetliť obavy ľudí kultivovanou formou. „Keď ja sa dočítam v denníku, ktorý dostal peniaze na vakcinačnú kampaň, že všetci tí, ktorí sa nezaočkovali sú dobytok a majú IQ teľaťa. Ako takto môžete motivovať ľudí? Máte ich na ulici teraz pred prezidentským palácom,” zaklincoval Weiss.


Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport