eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Podľa matematika bude tretia vlna vyzerať zrejme takto. Niektorým nepomôže ani vakcína!

Hoci tretia vlna pandémie na Slovensku má zatiaľ veľmi mierny priebeh, odborníci varujú. Nástup môže byť rýchly a nezastavia ho ani opatrenia. Matematik Richard Kollár, ktorý sa dlhodobo venuje analýze dát počas pandémie COVID-19 odhadol, ako bude vyzerať tretia vlna.

„Všetko pre nás naozaj začne v septembri. Vieme už z mnohých krajín, že nárast bude pravdepodobne veľmi rýchly a je možné, že ho nedokážeme principiálne spomaliť ani prísnymi opatreniami,“ prezradil vedec. Upozornil, že v septembri sa začnú otvárať školy, na internáty začnú chodiť študenti, ľudia sa vrátia po dovolenkách do pracovných kolektívov, večer sa ochladí a v podnikoch sa už nebude sedieť na terasách ale vo vnútri.

Deti sa na jeseň vrátia do škôl, študenti na internáty, kvôli chladu sa bude sedieť vo vnútri podnikov. – Foto: shutterstock

Vlna príde. Budú to na začiatku najmä deti a mladí. Počty infikovaných detegovaných testami budú asi porovnateľné s predchádzajúcou vlnou, ak nie aj vyššie. Budeme sa však utešovať, že v nemocniciach nič nevidíme. Že sa vlastne nič nedeje. Ale príde aj to, len to bude trvať dlhšie. Október zrejme prinesie asi aj návrat červených nemocníc. A bude sa v nich samozrejme aj zomierať. A nie jeden za týždeň ako teraz v lete,“ predpokladá Kollár s tým, že sa na jeseň pravdepodobne premoríme.

Hoci to niektorí politici nepripúšťajú, zrejme sa lockdownu nevyhneme. – Foto: tasr

„Koronavírus SARS-CoV-2 navštívi asi mestá, sídliská, ale aj kopanice. A tam, kde bola minulá vlna menšia a aj kvôli tomu sa ľudia neočkovali, tak tam môže byť paseka. A cez paseku lockdown, ktorý síce nikoho neochráni pred infikovaním, len posunie ich infikovanie na neskôr. Bude to však lockdown nevyhnutný, aby ste sa dostali do nemocnice aspoň po dopravnej nehode,“ myslí si matematik. Tiež upozorňuje, že infikovať sa môže naozaj každý, teda aj očkovaný človek.

Očkovanie proti novému koronavírusu v Japonsku.

Pri veľmi oslabenej imunite zrejme nepomôže ani očkovanie proti COVID-19. – Foto: shutterstock

„Niektorí ľudia majú tak oslabenú imunitu, že im ani vakcína nepomôže. Ale je to zriedkavé. Zriedkavo sa stáva aj to, že zaočkovaná osoba infekciu prenesie ďalej. Ak však už ochorenie prelomí aj imunitnú reakciu vyvolanú vakcináciou, tak je pomerne zle a osoba je infekčná ako ktokoľvek nezaočkovaný,“ upozorňuje vedec a zdôrazňuje, že šanca, že niekoho infikuje očkovaná osoba je oveľa menšia, ako v prípade nezaočkovanej osoby. Po zvládnutí tretej vlny by sme však mali podľa Kollára dúfať už len v to, aby sa dominantným variantom nestalo niečo horšie ako delta.

Viac o tretej vlne čítajte tu:

  1. Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga.
  2. Eduard Heger (OĽaNO)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa matematika bude tretia vlna vyzerať zrejme takto. Niektorým nepomôže ani vakcína!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti