tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na kombosnímke Igor Matovič pred mikrofónmi a Igor Bukovský.
Na kombosnímke Igor Matovič pred mikrofónmi a Igor Bukovský. Zdroj: tasr/fb-ib

Šéfredaktori kritizujú Matoviča, Bukovský naložil im: Keď znásilňoval právo, hrozivo ste mlčali!

Minulý týždeň šéfredaktori a šéfredaktorky slovenských médií v reakcii na ďalšie urážky zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) zverejnili vyhlásenie, v ktorom odsudzujú jeho útoky a kritizujú expremiéra, že z novinárov robí terče. Slovenský lekár známy aj vďaka konfliktu práve s Matovičom a inými predstaviteľmi jeho vlády ohľadom rizík a opatrení týkajúcich sa pandémie koronovírusu, však dotknutým žurnalistom poriadne „spucoval“. „Ak z vás dnes môže nejaký politik robiť verejný terč preto, že ´si robíte svoju prácu´, asi ste ju včera robili veľmi zle. Normálne je, že strach má mať politik z médií. Ak je to naopak, je to vaša vina,“ drsne odkázal doktor Bukovský šéfom redakcií, ktorí sa pod vyhlásenie z 30. septembra podpísali.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger (OĽANO)
  2. Igor Matovič s letákom od demonštrantov počas protestu Gorila pred budovou NR SR 29. februára 2012 v Bratislave.
  3. Igor Matovič, predseda OĽANO
  4. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  5. richarda sulíka vyšetruje polícia

„Igor Matovič hovorí o novinároch ako o progresívnych fašistoch. Hovorí, že aj Hitler mal novinárov, ktorí mu slepo pomáhali, a naznačuje, ako keby sme my dnes pracovali pre niekoho podobného. Obviňuje nás z korupcie a zneužíva spomienku na nášho zavraždeného kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Po Mečiarových fackách a Ficových špinavých protislovenských prostitútkach Matovič mal možnosť zmeniť prístup moci k médiám. Ale on útoky na novinárov ďalej stupňuje. Kritiku médií prirovnáva k fašistickej totalite a seba k obetiam holokaustu. Hitler vyvraždil milióny ľudí pre ich pôvod a presvedčenie. Matovič nie je obeť ani človek v ohrození života. Je to iba ďalší politik, ktorý nezvláda službu verejnosti a klame. Útoky na novinárov sa na Slovensku už skončili vraždou. Matovič robí z novinárov opäť terče len preto, že si robia svoju prácu. Nebudeme mlčať. Neboli sme ticho, keď na nás útočili Mečiar a Fico, nebudeme ticho, ani keď to opakuje Matovič,“ toľko vyhlásenie, ktoré zverejnil minulý týždeň v piatok (30.9.) portál omediach.com.

Kým Igor Matovič verejne napádal a spoločensky likvidoval svojich aj vašich názorových oponentov počas kovidovej hystérie, hrozivo ste mlčali.

A čo na to doktor Igor Bukovský? Na jednej strane veľmi otvorene uznal, že útoky politikov nemožno, samozrejme, akceptovať, zároveň však nastolil zásadnú otázku: „A útoky politikov na slobodných občanov?“ A jedným duchom sa pustil do novinárskych šéfov, manažérov redakcií príslušných k tzv. hlavnému prúdu. „Aká škoda, že ste teda boli ticho vtedy, keď v septembri 2020 Igor Matovič ako predseda vlády zneužil svoje postavenie a na tlačovej besede vlády SR ako aj v parlamentnej rozprave zaútočil na súkromnú osobu. Kým Igor Matovič verejne napádal a spoločensky likvidoval svojich aj vašich názorových oponentov počas kovidovej hystérie, hrozivo ste mlčali,“ konštatoval známy doktor.

Pripomenul aj dehumanizáciu občanov v SME

A pokračoval: „Aká škoda, že ste mlčali aj vtedy, keď súčasná vládna cenzúra nezákonne zrušila ústavné práva na slobodu prejavu. Vy ste sa v skutočnosti tešili, že politická moc likviduje slobodné a nezávislé alternatívne médiá. Aká škoda, že ste mlčali vtedy, keď váš kolega Peter Schutz z denníka SME napísal, že ´Neočkovaní nie sú ľudia, ale dobytok s teľacím IQ. Mali by kvičať ako svine na bitúnku.´“, pripomenul stĺpček známeho komentátora, o ktorom informoval aj eReport. Napriek tomu, že sa šéfredaktorka Beata Balogová v tom čase za svojho novinára ospravedlnila, liezlo to z nej, takpovediac, ako z chlpatej deky.

Existuje ešte nejaká iná európska krajina, kde by médiá dovolili, aby politikom prešli také škandály ako u nás? Za dokázané plagiátorstvo, porušovanie Ústavy aj vlastných protipandemických opatrení, netransparentné narábanie s miliardami sa v civilizovaných krajinách odstupuje z verejných funkcií okamžite.

Lekár neprestával vo výpočte toho, čo podľa neho mainstreamové médiá pri Matovičovom vládnutí ticho prehliadali. „Aká škoda, že ste dovolili (a často aj aktívne podporovali) ututlávanie obrovských káuz súčasnej vládnej koalície. Existuje ešte nejaká iná európska krajina, kde by médiá dovolili, aby politikom prešli také škandály ako u nás? Za dokázané plagiátorstvo, porušovanie Ústavy aj vlastných protipandemických opatrení, netransparentné narábanie s miliardami a mnoho iných škandálov sa v civilizovaných krajinách odstupuje z verejných funkcií okamžite. Vy ste však páchateľom týchto káuz priamo alebo nepriamo poskytovali mediálnu ochranu. Aká škoda, že nie ste poučení históriou. Ako inak by ste podľahli ilúzií, že zlo, ktoré podporujete a šírite, sa nakoniec neobráti aj proti vám. Zabudli ste, že keď sa diktátorom a patokratom minie jedna skupina obetí, nájdu si inú?,“ položil doktor Bukovský predstaviteľom médií aj takúto rečnícku otázku.

„Otvorili ste Pandorinu skrinku“

Známy kritik vlády premiéra Matoviča je presvedčený o zodpovednosti médií za to, akí politici sa na Slovensku dostali k moci: „Podľa môjho názoru sú mnohé slovenské médiá a ich zamestnanci spoluzodpovední za to, že v našej spoločnosti dostali nositelia spoločensky nebezpečných porúch osobnosti taký obrovský mediálny priestor a politickú aj ekonomickú moc, že nakoniec rozvrátili morálku, ekonomiku a celú spoločnosť. Pod vplyvom tejto tolerovanej a šírenej patológie duší za ostatné takmer tri roky ožili zástupy ďalších, otvorili ste Pandorinu skrinku.“

Po takmer troch rokoch aktívneho potláčania odbornej diskusie, kritických otázok, šírenia jednostrannej propagandy a rôznych dezinformácií, aj mlčania vtedy, keď bolo treba kričať, objavili 30. septembra 2022 slovenskí novinári svoju dôstojnosť a práva.

Doktor Bukovský vníma aktuálne vyhlásenie šéfredaktorov ako dôsledok zlyhania médií, ktoré vedú: „Dovolili ste a aktívne ste prispeli k tomu, aby nositelia spoločensky nebezpečných osobnostných porúch ovládli a vykĺbili slovenskú politiku, verejnú diskusiu, mediálny priestor, verejné financie, kultúrne a duchovné hodnoty aj spoločenské duševné zdravie.Tak dlho ste mlčali zakaždým, keď Igor Matovič znásilňoval právo, Ústavu, odborné analýzy, logiku aj morálku, až ste sa vy sami stali jeho obeťou.“

Vyzval médiá na verejné ospravedlnenie

Súčasťou vyhlásenia Bukovského je aj výzva, ktorú dotknutým médiám adresoval. Doktor tvrdí, že by mali urobiť dve veci, pretože je najvyšší čas. „Verejné ospravedlnenie spoločnosti za zneužitie svojej moci a vplyvu s cieľom vyvolať neprimeraný strach, paniku a poslušnosť slobodných občanov voči nepodloženým a škodlivým politickým rozhodnutiam – napríklad podľa vzoru dánskeho bulvárneho denníka z januára 2022. Okamžité obnovenie verejnej odbornej diskusie s kritickými otázkami o všetkých tzv. protipandemických opatreniach,“ konkretizoval lekár.

„Objavia novinársku etiku, zodpovednosť a pokoru?“

„Po takmer troch rokoch aktívneho potláčania odbornej diskusie, kritických otázok, šírenia jednostrannej propagandy a rôznych dezinformácií, aj mlčania vtedy, keď bolo treba kričať, objavili 30. septembra 2022 slovenskí novinári svoju dôstojnosť a práva. Objavia aj svoje povinnosti, novinársku etiku, zodpovednosť a pokoru?A priznajú aj svoje chyby, zlyhania a podiel viny na spoločenskom marazme a anómií? Hojeniu našej rozvrátenej spoločnosti by veľmi pomohlo jedno aj druhé, ale nedokážem v sebe nájsť ani jediný dôvod uveriť, že by toho boli schopní,“ netajil Bukovský svoju skepsu na záver.

FOTO Pripájam status doktora Igora Bukovského v plnom znení

GALÉRIA – Foto: fb/dr.bukovsky


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéfredaktori kritizujú Matoviča, Bukovský naložil im: Keď znásilňoval právo, hrozivo ste mlčali!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku