eReport.sk
Peter Weiss
Peter Weiss. Foto: tasr

Expolitik Weiss o dôvodoch protestov, zastal sa ľudí: Nikdy by som si nedovolil nazvať občana dezolátom!

Predstavitelia vlády najprv dourážali ľudí a teraz sa čudujú, že sú frustrovaní, zneistení a organizujú protesty. Hodnotí štvrtkovú demonštráciu pred prezidentským palácom aj to, čo jej predchádzalo bývalý ľavicový politik a neskôr veľvyslanec v Maďarsku a Česku Peter Weiss (69). Zo strany politikov to bola podľa neho strategická komunikačná chyba. Dodáva, že on by si nikdy nedovolil nazvať názorového oponenta a už vôbec nie občana dezolátom, opicou alebo inou invektívou.

Na problematiku sa pozerá zo širšej perspektívy a prekáža mu zjednodušené hodnotenie protestujúceho – vyše dvojtisícového davu – ktorý v piatok vyjadril svoju nespokojnosť pred sídlom hlavy štátu na Hodžovom námestí v Bratislave. „Veľká časť ľudí na Slovensku je v sociálnej neistote. Sociálne si pohoršila, veľa ľudí stratilo biznis v niektorých sektoroch, veľa ľudí sa dostalo do existenčnej neistoty, pretože nie vždy tá pomoc vlády bola účinná,“ vyhlásil Weiss v relácii Tak takto?! na TA3.

Jednoducho to politikom vrátili

Zdôrazňuje, že tento moment sa podceňuje a do popredia sa dáva iba problém očkovania. Ďalší olej do ohňa podľa neho prilialo aj rozhodnutie ústavného súdu o znefunkčnení referenda o predčasných voľbách. Dodáva, že ľudia tak stratili ventil a pre túžbu vymeniť vládu už nemajú legálnu cestu. „V takejto situácii potom prichádza do úvahy viac alebo menej živelne uplatňovaný článok 32 ústavy, právo na sebaobranu,“ argumentoval.

Upozornil aj na jedno psychologické hľadisko, ktoré tiež zhoršilo náladu obyvateľstva. „Ja keď som bol v politike, bol som súčasťou veľmi tvrdých súbojov s rôznymi oponentmi, ale nikdy som si nedovolil na adresu oponenta a už vôbec nie na adresu občanov povedať, že sú dezoláti, opice a ja neviem čo,“ ozrejmil svoj pohľad expolitik. „Tí ľudia sú z tých opakovaných hejtov proti občanom zo strany vládnucich politikov vydráždení. Jednoducho, teraz to tým politikom vracajú. To bola strategická chyba, s občanmi sa takýmto spôsobom nekomunikuje aj keď si vláda myslí, že má pravdu,“ doplnil Weiss.

Ľudia sú vystavení obrovskému tlaku

Ďalej hovorí, že spúšťačom negatívnych emócií bolo aj porušenie sľubu dobrovoľnosti pri očkovaní od predstaviteľov vlády. „A naraz sú ľudia vystavení obrovskému tlaku, tlaku politickému podobne ako keď boli nútení chodiť sa povinne testovať, tak teraz sa vytvárajú nátlakové prostriedky, aby sa dali zaočkovať,“ okomentoval aktuálne tendencie. „Toto všetko sa nazbieralo a dnes máme protesty keď tá dôveryhodnosť vlády je najnižšia v histórii samostatnej Slovenskej republiky,“ vyjadril sa Weiss.

Pred prezidentský palác prišli vo štvrtok ľudia vyjadriť hlavne svoju nespokojnosť s očkovacou politikou. – Foto: eReport

Prízvukuje, že by sa všetci odporcovia očkovania či pochybovači nemali hádzať do jedného vreca. „Tí ľudia sú zneistení, sú frustrovaní, sú urazení správaním sa vlády voči nim. Toto sa nevyrieši tým, že im budeme nadávať zo strany médií, zo strany politikov,“ zobral si na paškál aj zástupcov siedmej veľmoci. „Tu vzniká taký fenomén, že ľudia majú po krk dvojakého metra, ktoré požívajú niektoré médiá na hodnotenie a komentovanie rovnakých situácií,“ vyjadril sa.

Môžeme im vynadať, ale nikde to nevedie

Vláda podľa Weissa už dávno stratila autoritu a veľká časť verejnosti nedôveruje ani mainstreamovým médiám. „Tiež môžeme týmto ľuďom vynadať, že hľadajú hoaxy, ale to nie je riešenie,“ skonštatoval s tým, že mu chýba verejná diskusia o všetkých rizikách očkovania. „Centrom upokojujúcich debát a diskusií by mala byť verejnoprávna televízia, aby sme to napätie – ono sa nedá úplne odstrániť – aspoň oslabili, aby sme prišli k nejakej racionálnej debate,“ ponúka návod.

Dodáva, že na mieste by bolo aj vyhodnotenie príčin zlyhania z druhej vlny u vlády, ale aj jej odborných poradných orgánov. „A takúto analýzu by mali urobiť aj odborníci v pandemickej komisii a my sme dnes svedkami toho, že oni nálepkujú ľudí, ktorí majú iný názor. Takto sa jednoducho ďalej nedostaneme. A plus behá po internete milión správ v akých konfliktoch záujmov sú členovia pandemickej komisie,“ upozornil na citlivú a nie veľmi rozoberanú tému Weiss.

Generálny protest v Bratislave vyvolal veľké vášne a paralyzoval MHD:

  1. Eduard Heger (OĽANO)
  2. Peter Kovařík
  3. Roman Mikulec
  4. Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pred Prezidentským palácom 29. júla 2021 v Bratislave.
  5. Mimoriadna dopravná situácia
  6. BMW, ktorého vodič mal byť obťažovaný.
  7. Uvrhli štát do krízy?
  8. Zuzana Čaputová.

Viac o názoroch Petra Weissa na očkovanie, legitimite obáv z očkovania a strachu z tretej vlny si môžete prečítať v pokračovaní článku zajtra.



KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expolitik Weiss o dôvodoch protestov, zastal sa ľudí: Nikdy by som si nedovolil nazvať občana dezolátom!

Najnovšie