eReport.sk
Zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger.
Zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: tzasr

Brutálny náklad vláde aj prezidentke! Exdiplomat Weiss píše o arogancii nedôveryhodnej moci

„V politike som bol v ťažkých časoch a mal som zdatných protivníkov z VPN, KDH či HZDS. A keďže som neprevrátil kabát a rozhodol som sa z KSS urobiť stranu sociálnodemokratického typu, musel som strpieť všetky možné útoky na svoju osobu,“ týmito slovami začína svoj aktuálny blog bývalý politik a diplomat Peter Wiess.

Expolitik, ktorý dlhodobo nešetrí ostrou kritikou súčasnej vládnej štvorkoalície OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, opäť mimoriadne tvrdo zhodnotil fungovanie politikov, ktorí sú aktuálne pri moci. Blog, ktorý Weiss zverejnil na portáli denníka Pravda, vám prinášame v plnom znení bez redakčných úprav. Doplnili sme ho len medzititulkami, zvýraznenými citáciami a ilustračnými fotografiami.

Politik nemá na voliča nikdy nadávať

Zakúsil som nenávisť i útoky na deti. V politickom zápase som sa však vyhýbal dehumanizácii oponentov, útokom na ich výzor či integritu. Aj preto som sa mohol s viacerými z nich podieľať na vzniku a fungovaní dvoch širokých prointegračných koalícií. Držal som sa zásady, že politik nemá na voliča nikdy nadávať, lebo v demokracii je občan a nie politik jeho veličenstvo.

Peter Weiss, zdroj: ereport

Peter Weiss dlhodobo nešetrí ostrou kritikou na adresu vlády pod vedením Eduarda Hegera a predtým Igora Matoviča z hnutia OĽANO. – Foto: eReport

Preto som po nástupe „vlády slušnosti a zmeny“ upozorňoval na negatívne dosahy jej odmietnutia politického konsenzu aspoň v boji s covidom. Uprednostnila pexeso. Z trestných konaní sa stal vládny politický marketing. Bol spojený s nadužívaním násilných postupov, úmrtím generála Lučanského vo vyšetrovacej väzbe a ústavným súdom konštatovanými porušeniami ľudských práv a princípov právneho štátu.

Vláda stavila na otvorenú aroganciu moci

Vyvrcholením je škandalózny postup vyšetrovateľov NAKA. Jeho prikrytím vláda definitívne podryla dôveru k obnove spravodlivosti a férovosti, ktorú sľubovala. A spochybnila výdobytok Novembra – ochranu občanov pred mocenskou zvoľou orgánov činných v trestnom konaní v mene dosiahnutia politických cieľov.

Jeden z kvarteta trestne stíhaných vyšetrovateľov NAKA, Pavol Ďurka.

Jeden z kvarteta trestne stíhaných vyšetrovateľov NAKA, Pavol Ďurka. – Foto: tasr

Rýchly pád dôveryhodnosti v dôsledku amaterizmu a nekompetentnosti, osočovanie sa predstaviteľov vládnej koalície navzájom, šikanovanie obyvateľstva chaotickými a neefektívnymi protiepidemickými opatreniami a katastrofálnych výsledkov v úmrtnosti na vírus sa koalícia rozhodla kompenzovať zradikalizovaním svojej politiky. Márne som varoval pred uplatňovaním autoritárskeho hesla Márie Kolíkovej „Vláda určuje ľuďom, ako majú žiť, či sa nám to páči alebo nepáči.“ Vláda stavila na otvorenú aroganciu moci.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková poèas 55. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v utorok 15. februára – Foto: tasr

Nadužívala núdzový stav a obchádzala parlament. Voči občanom protestujúcim proti jej politike nasadila vulgárnu, dehumanizujúcu, dôstojnosť ponižujúcu rétoriku. Na svoju adresu si od premiéra, ministrov a poslancov vypočuli, že sú múdrosráči, dezoláti (najnovšie aj justiční), luza, atď.

Spoločnosť vohnali do studenej občianskej vojny

Vládni politici sa vydali cestou hejtovania proti spoluobčanom, odpovedania na kritiku nálepkovaním, diskreditáciou, vyhrážkami trestným stíhaním, ba i postavením opozičného politika k múru. Spoločnosť tak vohnali do studenej občianskej vojny. Vládni hejteri, ktorí našli zdatných sekundantov v časti opozície, sa preto farizejsky rozhorčujú nad zradikalizovaním spoločnosti.

(Prezidentka – pozn. red.) Radšej však zachraňovala koalíciu OĽANO a spol., ktorá tak veľmi prispela k chuliganizácii politiky a rozvratu spoločnosti.

Preto ak hlava štátu v tejto atmosfére vyzýva na odmietanie nenávisti, odsudzuje ponižovanie oponenta, volá po obnove dialógu a slušnosti, nemala by ignorovať genézu problému. Ten vznikol dávno pred schvaľovaním obrannej dohody s USA. Bodom zlomu bola jar 2021. Zúfalí ľudia sa bránili pred násilníckou a chaotickou vládnou politikou petíciou za referendum o predčasných voľbách. Napriek núdzovému stavu rýchlo zozbierali 585-tisíc podpisov.

Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.

Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021. – Foto: tasr

Bola to demokratická prosba prezidentke, aby ich chránila v situácii, keď bola bezprecedentná nerovnosť zbraní medzi vládou a občanmi. Veď tí sa nemohli zhromažďovať ani protestovať. Prezidentka mala šancu postaviť sa na ich stranu. Mohla povedať, nie som si otázkou istá, ale zastanem sa slabších a budem postupovať ako moji predchodcovia. Radšej však zachraňovala koalíciu OĽANO a spol., ktorá tak veľmi prispela k chuliganizácii politiky a rozvratu spoločnosti.

K rozoštvaniu významne prispeli aj útoky od expertov

Verejnej mienke nevyšla v ústrety ani pri schvaľovaní DCA, keď ju nedala preskúmať ÚS SR. Následne koalícia napriek verejným sľubom odmietla zmenu ústavy, ktorá by umožnila vypísať referendum o predčasných voľbách. Po týchto bezohľadných mocenských rozhodnutiach prezidentka od opakovane ponižovaných občanov žiada viesť priateľský dialóg, akoby sa nič nestalo. Bez slovka ospravedlnenia zo strany mocných. Lenže tak to v politike nefunguje. Najmä ak aj poniektorí signatári prezidentkinej výzvy hejtujú s rovnakou intenzitou ako tí z opozície, ktorých kritizujú.

(Vláda – pozn. red.) S historicky najvyššou nedôveryhodnosťou nie je schopná spájať a mobilizovať občanov v čase celoeurópskej krízy. Naopak, spoločnosť fatálne triešti. Stala sa bezpečnostným rizikom.

Myslia si však, ten ich liberálno-pravicový hejt je morálne opodstatnený a ušľachtilý. K rozoštvaniu spoločnosti však významne prispeli aj masívne agresívne útoky od „uvedomelých“ expertov, celebrít a žurnalistov na adresu nezaočkovaných: že ich treba deportovať do rozvojových krajín, a.p. Keby boli mierené na niektorú menšinu, stali by sa predmetom trestného stíhania.

Vláda, ktorá sa rýchlo stala smiešnou, stratila dôstojnosť

Paušálnym označovaním všetkých nositeľov iných názorov, než sú tie ich, za luzu, naše „elity“ iba prehlbujú priekopy. Uzurpovaním si monopolu na správny názor sa opäť napĺňajú slová Jiřího Dienstbiera o pravicovom boľševizme. Vláda, ktorá sa rýchlo stala smiešnou, stratila dôstojnosť a jej autorita je v rozklade, sa čoraz viac spolieha na represiu a obmedzovanie slobody slova. S historicky najvyššou nedôveryhodnosťou nie je schopná spájať a mobilizovať občanov v čase celoeurópskej krízy. Naopak, spoločnosť fatálne triešti. Stala sa bezpečnostným rizikom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Aj toto odkázali záchranári vláde pred parlamentom.
  2. Bývalá politička Brigita Schmögnerová.
  3. Peter Weiss, zdroj: ereport
  4. Zamestnankyňa súdu počas protestu proti súdnej mape 15. marca 2022 pred Krajským súdom v Trenčíne.
  5. Peter Weiss
  6. Peter Weiss, zdroj: ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Brutálny náklad vláde aj prezidentke! Exdiplomat Weiss píše o arogancii nedôveryhodnej moci

8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti