eReport.sk
Washington podporuje demonštrácie vo Francúzsku
Členovia francúzskych odborov a environmentálni aktivisti čelia polícii počas demonštrácie pred príchodom francúzskeho prezidenta Macrona, foto:tasr

Washington podporuje demonštrácie vo Francúzsku: Každý má právo protestovať!

Washington podporuje demonštrácie vo Francúzsku! Biely dom vo štvrtok vyhlásil, že podporuje všeobecné právo pokojne protestovať. Reagoval tým na demonštrácie Francúzov proti nepopulárnej dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona a policajnú brutalitu.

Washington podporuje demonštrácie vo Francúzsku

„Podporujeme právo ľudí protestovať. Vyjadrovať svoje názory a pokojne demonštrovať, tak vo Francúzsku, ako kdekoľvek inde,“ povedal hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, keď sa ho novinári pýtali na situáciu vo Francúzsku. Francúzsku políciu ostro kritizovali organizácie na ochranu ľudských a občianskych práv za tvrdú reakciu voči demonštrantom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naď hlási
  2. Demokracia v ohrození
  3. Francúzska Ústavná rada zamietla v stredu už druhú žiadosť odporcov kontroverznej dôchodkovej reformy na vypísanie referenda o tejto otázke.
  4. Francúzska Ústavná rada zamietla v stredu už druhú žiadosť odporcov kontroverznej dôchodkovej reformy na vypísanie referenda o tejto otázke.
  5. Mierový plán od vás nepotrebujeme!

Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová minulý týždeň vyhlásila, že polícia nemôže blokovať demonštrantov alebo s nimi zle zaobchádzať len preto, že niekoľko ľudí podnecuje násilie.

„Občasné násilnosti niektorých protestujúcich, alebo iné trestuhodné činy páchané inými osobami počas protestu nemôžu ospravedlňovať nadmerné použitie sily zástupcami štátu,“ uviedla Mijatovičová. „Tieto činy nestačia na to, aby boli pokojní protestujúci zbavení svojho práva na slobodné zhromažďovanie,“ dodala.

Macron neupustí

Prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil. Protesty ho neodradia od zavádzania reformy dôchodkového systému, ani od reformy lepšieho využívania vody, ktorá tiež vyvoláva odpor.

„Je spor okolo reformy, ale to neznamená, že všetko ostatné sa musí hneď zastaviť. Musíme pokračovať v práci,“ povedal Macron neďaleko alpskej dediny Savines-le-Lac.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Washington podporuje demonštrácie vo Francúzsku: Každý má právo protestovať!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti