eReport.sk
Mierový plán od vás nepotrebujeme!
Ursula von der Leyenová, foto: tasr

Leyenová hrozí Číne: Ak nezmeníte svoj postoj k Rusku, potom od Európy nečakajte nič dobré!


Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok upozornila, že postoj Číny k invázii ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu bude mať kľúčový význam pre budúcu podobu vzťahov medzi Európou a Pekingom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vzácne stretnutie
  2. Rusko musí byť vylúčene!
  3. Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam nepriateľských krajín. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán.
  4. Sloboda prejavu hrozbou?

Priama hrozba

„Musíme to povedať priamo. Rozhodujúcim faktorom pre budúce európsko-čínske vzťahy bude postoj Číny k Putinovej vojne,“ vyhlásila Leyenová. Ktorá bude budúci týždeň sprevádzať francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a španielskeho premiéra Pedra Sáncheza na oficiálnej návšteve Pekingu.

AFP pripomína, že návšteva sa uskutoční po tom, čo čínsky prezident Sin Ťi-pching minulý týždeň vyjadril solidaritu šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi.

Nevyprovokovaná agresia

„Si Ťin-pching i naďalej udržiava svoje bezmedzné priateľstvo s Putinovým Ruskom. A vôbec ho neodrádza ani hrozivá a nezákonná invázia na Ukrajinu,“ vyhlásila predsedníčka EK.

Agentúra AFP pripomína, že od začiatku invázie na Ukrajinu sa Čína snaží stavať do pozície neutrálneho mediátora. A tvrdí, že má plán zameraný na ukončenie bojov.

Samotnú ruskú inváziu však Peking odmietol odsúdiť. Krajiny Západu Čínu zároveň varovali pred potenciálnym rozhodnutím dodať Rusku čínske zbrane.

Mierový plán od vás nepotrebujeme!

Leyenová dodala, že každý „životaschopný“ mierový plán by mal byť uzatvorený na základe podmienok Ukrajiny a „nemal by upevňovať moc Kremľa nad územiami, ktorých sa zmocnil.“

Predsedníčka EK však podotkla že podľa jej názoru nie je rozkol medzi EÚ a Čínou v záujme ani jednej zo strán, ktoré nechcú prerušiť vzájomné ekonomické, spoločenské, politické ani vedecké väzby.

Po vyhrážkach.. viera

„Verím, že je potrebné nechať si priestor na diskusiu o ambicióznejšom partnerstve a o tom, ako vzájomnú rivalitu postaviť na spravodlivejších a lepšie vymedzených základoch,“ uviedla Leyenová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová hrozí Číne: Ak nezmeníte svoj postoj k Rusku, potom od Európy nečakajte nič dobré!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: