eReport.sk
Biden opäť vyzýva Kongres
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Uznávaný americký novinár Hersh: Za výbuch NS2 môže Amerika a Nórsko. Moskva reaguje!

Washington ho označil za hoaxera. Držiteľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh, je dlhoročný americký investigatívny novinár. V roku 1965 viedol exkluzívny rozhovor s Martinom Lutherom Kingom. Venoval sa veľkým kauzám, ako napr. Watergate. Americkej vládnej garnitúre „nezavaril“ po prvýkrát. Bol to on, kto odhalil, že americké tajné služby počas vojny vo Vietname nezákonne sledovali „protivojnové živly“ a novinárov. Bol to on, kto ako prvý poukázal na mučenie a zverstvá, ktoré páchali Američania v centrálnej bagdadskej väznici. A tiež tvrdil, a preukázal, že administratíva prezidenta klamala o okolnostiach smrti vodcu Al-Kaidy Bina Ládina.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Biden opäť vyzýva Kongres
  2. Vojna všetko vyrieši
  3. Cenzúrovaný ekonóm Sachs
  4. Čína tvrdo varovala USA

Washington ho označil za hoaxera

Biely dom označil Hershov článok za „totálnu fikciu“. Novinárove tvrdenia vyhlásila za nepravdivé aj americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a nórske ministerstvo zahraničných vecí. Hersh, v ňom uviedol, že za výbuchom stojí Amerika, ktorej pomáhali Nóri. Pripomeňme si ale, že nie je sám.

Prvý bol poľský politik a europoslanec Radosław Sikorski, ktorý potom, ako médiá priniesli informácie, že potrubia plynovodov Nord Stream1 a Nord Stream2 boli vážne poškodené a uniká z nich plyn, napísal k priloženej fotky do tweetu „ďakujeme USA.“

Všade samý hoaxer

Druhým bol Tucker Carlson, americký konzervatívny televízny moderátor a politický komentátor. Ten svoju krajinu dlhodobo obviňuje z toho, že môže za vojnu na Ukrajine oveľa viac ako samotné Rusko.

Vo svojej relácii tvrdil, že „Putin by musel byť samovražedný hlupák, ak by sám seba odrezal od možnosti zásobovať ešte niekedy Európu plynom.“ Podľa Tuckera si treba položiť otázku, komu sabotáž prospeje.

Tretím je dánsky novinár Jens Berger, ktorý okrem iného vo svojom článku napísal:

„Baltské more nie je len jedným z najmenších vnútrozemských morí, ale aj jedným z najlepšie monitorovaných na svete. Už počas studenej vojny to bolo ihrisko pre námorné sily NATO, Varšavskej zmluvy a susedných neutrálnych štátov, konkrétne Švédska a Fínska.

V článku sa odvolával i na magazín Seapower, ktorý v júni informoval o zaujímavom cvičení NATO práve v oblasti výbuchov. Viac si môžete prečítať tu. O ňom hovorí i Hersh.

Reakcia Kremľa

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v reakcii na Hershovu správu uviedla, že Moskva „opakovane vyjadrila“ svoje presvedčenie, že na výbuchoch boli zapojené USA a NATO.

Pripomenula aj Bidenov výrok, „že ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, projekt Nord Stream2 spájajúci Rusko a Nemecko, čaká koniec.“ A bum.. o sedem mesiacov na to, niekto zabezpečil sabotážne výbuchy v potrubiach.

Pozoruhodný je aj fakt, že prospech z poškodenia NS2 má práve Amerika a Nórsko. Práve od nich teraz štáty Únie odoberajú skvapalnený LGN plyn.

Vyjadril sa i hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa neho ide o seriózny článok a veľmi podrobnú analýzu zároveň. „Nanešťastie nie je šírený západnými médiami. Čo nás ale vôbec neprekvapuje,“ uviedol.

A dodal: „Svet sa musí dozvedieť pravdu o tom, kto túto sabotáž vykonal. Ide o veľmi nebezpečný precedens. Ak to niekto spravil raz, spraví to znova. Nielen Rusku. Ten, kto to urobil, musí niesť zodpovednosť.“

Celý článok známeho novinára Seymoura Hersha si môžete v angličtine prečítať tu.

Zdroj: tasr, New York Post, seymour hersh blog


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Uznávaný americký novinár Hersh: Za výbuch NS2 môže Amerika a Nórsko. Moskva reaguje!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti