eReport.sk
Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang. Zdroj: tasr

Čína: Spúšťačom vojny na Ukrajine bola Amerika. USA zároveň konflikt predlžujú!

Niečo na tom bude? Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok obvinilo Spojené štáty z toho, že vytvorili podmienky, ktoré viedli k ruskej invázii na Ukrajinu. Peking tiež odsúdil dodávky amerických zbraní pre ukrajinské sily brániace sa proti ruskej agresii. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Belousovová o návšteve holandského kráľa
  2. Nastal čas na mier?
  3. Dzurinda sa nevzdáva

Niečo na tom bude?

„USA sú tým, kto spustil ukrajinskú krízu a (sú) najväčším faktorom, ktorý ju podnecuje a naďalej predáva ťažké a útočné zbrane Ukrajine, čo len predlžuje a zintenzívňuje celý konflikt,“ povedala v pondelok novinárom hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning.

Takto sa už vyjadril napríklad Oliver Stone, či Jeffrey Sachs. A mnohí ďalší. A sama Angela Merkelová priznala, že Minské dohody neznamenali nič. Len zdrap papiera a čas. Pre zbrojenie Ukrajiny.

Taktiež vyplávalo na povrch, že Amerika v tichosti vyzbrojovala Ukrajinu ešte pred vypuknutím vojny. A faktom tiež zostáva, že pred vojnou, zažívala Amerika ťažkú ekonomickú krízu. Rútila sa do recesie. Teraz je na tom lepšie, ako Európa.

Obvinenia z USA

Hovorkyňa týmito slovami reagovala na otázku týkajúcu sa obvinení zo strany USA, že čínske spoločnosti ponúkajú podporu ruským silám. Tieto tvrdenia označila za „neodôvodnené podozrenia“ a „neopodstatnené vydieranie“. Dodala, že Peking sa nebude len prizerať tomu, ako „USA poškodzujú legitímne práva a záujmy čínskych spoločností“.

Blinken mieri na návštevu

DPA pripomína, že Čína, ktorá je spojencom Ruska, kroky Kremľa na Ukrajine neodsúdila. K nárastu napätia medzi Pekingom a Washingtonom dochádza len niekoľko dní pred očakávanou návštevou amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý má v nedeľu pricestovať do Pekingu.

Pôjde o prvú návštevu šéfa americkej diplomacie v Číne od roku 2018, keď ju navštívil Mike Pompeo z administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Taiwan

Hovorkyňa rezortu diplomacie Číny varovala USA aj čo sa týka ich rozsiahlej vojenskej podpory pre Taiwan. V tejto súvislosti uviedla, že Washington by nemal prekročiť žiadne „červené línie“.

Taiwan má od roku 1949 vlastnú nezávislú vládu, Čína ho však naďalej považuje za súčasť svojho územia. Spojené štáty oficiálne uznávajú tzv. politiku jednej Číny, ale sú rozhodne proti akýmkoľvek snahám Číny o násilné ovládnutie Taiwanu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína: Spúšťačom vojny na Ukrajine bola Amerika. USA zároveň konflikt predlžujú!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti