tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nord Stream2 - ilustračné foto
Nord Stream2 - ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Poškodili ruský Nord Stream Američania? Ktoré fakty hovoria za a ktoré proti?

Ako prvý na to upozornil poľský politik a europoslanec Radosław Sikorski, ktorý potom, ako médiá priniesli informácie, že potrubia plynovodov Nord Stream1 a Nord Stream2 boli vážne poškodené a uniká z nich plyn, napísal k priloženej fotky do tweetu „ďakujeme USA.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  3. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.
  4. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
  5. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
  6. Ropovod Družba
  7. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm v utorok 27. septembra 2022.
  8. Nord Stream2 - ilustračné foto
  9. Ruský prezident Vladimir Putin.
  10. Ilustračné foto, Amerika, šach

Druhým bol Tucker Carlson, americký konzervatívny televízny moderátor a politický komentátor. Ten svoju krajinu dlhodobo obviňuje z toho, že môže za vojnu na Ukrajine oveľa viac ako samotné Rusko. Vo svojej relácii tvrdil, že „Putin by musel byť samovražedný hlupák, ak by sám seba odrezal od možnosti zásobovať ešte niekedy Európu plynom.“ Podľa Tuckera si treba položiť otázku, komu sabotáž prospeje.

Jens Berger

Je dánsky novinár, ktorý priniesol nielen podobnú teóriu, ale i zopár zaujímavých faktov. Ako informuje portál Veci verejné, Jens Berger o tom píše na dánskej webovej stránke Nachdenkseiten: „Baltské more nie je len jedným z najmenších vnútrozemských morí, ale aj jedným z najlepšie monitorovaných na svete. Už počas studenej vojny to bolo ihrisko pre námorné sily NATO, Varšavskej zmluvy a susedných neutrálnych štátov, konkrétne Švédska a Fínska.

„Ja sám som bol v 90. rokoch v nemeckom námorníctve a dokázal som si urobiť predstavu o tom, aké to je. Stručne povedané: Zdá sa úplne nemožné, aby uprostred tejto husto a prísne monitorovanej oblasti mohol štátny aktér uskutočniť veľkú námornú operáciu bez toho, aby si to všimlo nespočetné množstvo aktívnych a pasívnych senzorov susedných štátov; menej ako kedykoľvek predtým pri ostrove Bornholm v Dánsku, kde boli zaznamenané niektoré explózie.“

jens berger, dánsky novinár

Cvičenia NATO v Baltickom mori

Magazín Seapower v júni priniesol informácie o námorných cvičeniach NATO Baltops pri ostrove Bornholm, ktoré zahŕňali aj praktiky hĺbkového odmíňovania, pri ktorých boli použité nové technológie. Netreba dodávať, že cvičenie, ktorého cieľom je odmíňovanie, zahŕňa použitie mín, ktoré sú cieľom cvičenia, a preto sa musia prepravovať na miesto a umiestniť.

Pri podávaní správ o týchto podrobnostiach, vrátane vyššie uvedeného protimínového cvičenia, Berger uvádza, že na tomto cvičení, ktoré sa uskutočnilo pod velením americkej 6. flotily, sa zúčastnilo 47 vojnových lodí vrátane námornej pracovnej skupiny spojenej s vrtuľníkovou loďou USS Kearsarge.

Náhody

„Náhodou, – píše Berger–„ sa pracovná skupina USS Kearsarge minulý týždeň vrátila späť do oblasti okolo Bornholmu. Posledný verejne dostupný polohový signál označil jeho polohu menej ako 10 námorných míľ od Bornholmu minulú stredu. Bývalý vojak a súčasný novinár tiež tvrdí, že je „prakticky nemožné, aby ruská flotila prekročila baltské more bez toho, aby si ju niekto všimol,“ píšu Veci verejné.

Blinken tvrdí, že sú za tým Rusi

„Naozaj nemám čo povedať k absurdnému tvrdeniu prezidenta Putina, že my alebo iní naši partneri alebo spojenci sme za toto nejako zodpovední,“ povedal Blinken a odsúdil „poburujúce dezinformačné kampane“ Moskvy.

„Prídeme na koreň tomu, čo sa stalo. A o tieto informácie sa podelíme, hneď ako ich budeme mať, ale nechcem predbiehať vyšetrovanie,“ dodal šéf diplomacie USA.

Putin

V piatok vyhlásil: „Urobili to tí, ktorí z toho profitujú.“ Pravda skôr či neskôr vypláva na povrch. Amerika oznámila, že je pripravená okamžite zvýšiť dodávky svojho skvapalneného plynu do Európy a tak sa postarať o jej energetickú bezpečnosť.

Zdroj: Washington Post, Veci verejne, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poškodili ruský Nord Stream Američania? Ktoré fakty hovoria za a ktoré proti?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku