eReport.sk
Dúhový Pride v Bratislave, foto:tasr

Vznikne v Bratislave „gay štvrť“? Známa iniciatíva vidí priestor pre nápady, magistrát podporuje komunitu

V roku 2010 sa v slovenskej metropole konala prvýkrát akcia pod názvom „Dúhový Pride“. Dnes sa však už LGBTI+ komunita posunula ďalej a iniciatíva Yes in my Bratislava (yimba) začína otvorene diskutovať o možnosti vytvorenia gay štvrte v Bratislave. Bolo by však veľmi otázne, ako by sa k takémuto kroku postavili obyvatelia Bratislavy a aj samotní členovia komunity, ktorí majú na tieto projekty veľmi nejednotné názory. Ak by však niekde na Slovensku malo takéto miesto vzniknúť malo by to byť práve hlavné mesto.

„V každom prípade, práve v bratislavskom Starom Meste možno nájsť niekoľko podnikov, orientovaných na túto klientelu. Patria k nim známe kluby ako Apolón alebo Tepláreň. Tieto zariadenia sa nachádzajú relatívne blízko seba, nemusí to ale znamenať nič,“ opatrne otvára yimba tému.

Prejde Staré mesto od histórie k dúhe?

Pravdou je, že Staré mesto je už v dnešnej dobe v niektorých častiach veľmi liberálne. „Celkovo Staré Mesto je určite viac vyhľadávané LGBTI+ komunitou, a to práve pre jeho kozmopolitný charakter a s tým spojenú aj väčšiu bezpečnosť. Žiaľ, aj tam sa občas vyskytnú homofóbne či transfóbne útoky,“ hovorí Roman Samotný z organizácie Queer Slovakia. „Veľká časť slovenských LGBTI ľudí žije v Bratislave,“ dopĺňa Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť.

Podľa Macka však na Slovensku, a aj konkrétne v Bratislave, existuje v súčasnosti nedostatok akceptácie a bezpečnosti na to, aby bolo niečo podobné možné: „Komunita tu nie je dostatočne veľká a navyše značná časť odchádza do akceptujúcejších krajín. Napríklad v Prahe nachádzajú výrazne lepšie podmienky a nemusia riešiť ani jazykovú bariéru. Zároveň potreba zakladať si separátne podniky a služby nie je veľká.“

Yimba vidí nádej

O niečo menej pesimistická je však iniciatíva yimba, ktoré vidí priestor na určité pokroky, napríklad aj v otázke projektu gay štvrte. „Veľa práce ostáva aj pred Bratislavou. Aj keď je vznik celistvej gay štvrte dnes nepravdepodobný, neznamená to, že neexistuje priestor pre rozvoj nových typov podnikania a zdôrazňovania jeho významu. Prvé základy už existujú,“ odvážne konštatujú zástupcovia iniciatívy.

Záujem o gay podniky

Ľudia venujúci sa problematike pri tom už dnes upozorňujú, že záujem o akési gay podniky existuje. Tu treba však dodať, že podobné záujmové priestory si väčšina komunít buduje a vytvára sama a nepotrebujú k tomu špeciálnu podporu mesta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident ČR Miloš Zeman.
  2. Záchranári a policajti stoja neďaleko nákupného centra, v ktorom došlo ku streľbe v dánskom meste Orestad 3. júla 2022.
  3. Miroslav Žiak, poslanec za SaS.
  4. Ondrej Dostál, šéf OKS a poslanec NR SR za SaS.
  5. Účelové manželstvo?

„Aj v podmienkach dosiahnutia rovnosti a vysokej akceptácie spoločnosti stále bude zo strany LGBTI ľudí záujem o priestory a služby určené pre stretávanie a aktivity len s členmi a členkami svojej komunity (či podskupiny v jej rámci). Je pravdepodobné, že s rozvojom mesta a rastom jeho obyvateľov sa uživí viac podnikov a priestorov pre komunitu,“ myslí si Macko.

Majú podporu Vallovho magistrátu

Jedným zo silných faktorov vytvorenia gay štvrte by mohol byť v budúcnosti aj magistrát hlavného mesta, ktorému v súčasnosti šéfuje liberálny primátor Matúš Vallo. „Ako otvorené mesto pre všetkých Bratislava pravidelne podporuje aj podujatia, ktoré prispievajú k vytváraniu spoločenskej a kultúrnej znášanlivosti,“ tvrdí Dagmar Schmucková, hovorkyňa Magistrátu Hlavného mesta SR.

Macko si vie dokonca predstaviť aj celkom konkrétny projekt: „V súčasnosti v Bratislave potrebujeme vznik komunitného centra pre LGBTI ľudí, ktoré by zastrešovalo poradenské služby, komunitné aktivity, aktivity pre mládež, vzdelávacie aktivity a pod.,“ popisuje. „Spojenie s kaviarňou a priestormi pre menšie verejné podujatia by umožnilo viaczdrojové financovanie. Podobné komunitné centrá sú dnes vo väčšine európskych metropolí (z tých blízkych napr. Viedeň, Praha, Ľubľana, Belehrad). S hľadaním vhodných priestorov sa plánujeme opätovne obrátiť na magistrát Bratislavy.“

LGBTI+ aktivisti teda v závere majú záujem o projekty akými sú podniky, komunitné centrá a v neposlednom rade aj štvrť. Otázne však ostáva, či s tým bude ostatné a väčšinové obyvateľstvo mesta stotožnené. „Nápady a priestor pre rozvoj tak existujú. Bratislava ich potrebuje realizovať, aby si mohla zlepšiť svoj imidž mesta, kde je vysoká kvalita života. Vo všetkých rebríčkoch je úplne prvým posudzovaným parametrom životnej úrovne bezpečnosť a dodržiavanie ľudských práv. Slovenská metropola (ale aj celé Slovensko) tak musí objektívne a konkrétnym spôsobom zlepšiť prístup, ak sa má posunúť,“ uzavrela iniciatíva yimba.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vznikne v Bratislave „gay štvrť“? Známa iniciatíva vidí priestor pre nápady, magistrát podporuje komunitu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre