eReport.sk
Alexej Navaľnyj. Foto: tasr

Vysoký predstaviteľ EÚ tlačí na Rusov: Vyzývam na okamžité prepustenie Navaľného!

Európska únia vyzvala v pondelok Moskvu, aby okamžite prepustila ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Od jeho uväznenia, ktoré EÚ odsúdila ako politicky motivované, uplynul v pondelok presne rok, píše agentúra Reuters.

„Dnes uplynul jeden rok od zadržania a uväznenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po jeho návrate do Ruska zo život zachraňujúceho liečenia v Berlíne, ktorému sa podrobil po pokuse o atentát na ruskom území,“ uviedol vo vyhlásení vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

„Opakujem našu výzvu ruským orgánom na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie bez ďalšieho odkladu,“ uviedol Borrell.


J

Josep Borrell. – Foto: tasr/ap

Ten zároveň odsúdil to, čo nazval dezinformačnou kampaňou ruských štátnych médií proti Navaľnému, ako aj prenasledovanie spolupracovníkov tohto lídra ruskej opozície.

Navaľného, ktorý má 45 rokov, zatkli 17. januára 2021

Ruské úrady totiž v posledných mesiacoch niekoľkokrát zakročili proti skupinám a ľudom spájaným s Navaľným, ktorý si v Rusku odpykáva 2,5-ročný trest v prípade starej sprenevery, ktorý Navaľnyj označil za politicky motivovaný. 

Navaľného (45) zatkli 17. januára 2021 krátko po vystúpení z lietadla po prílete z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov zotavoval z takmer smrteľnej otravy nervovoparalytickou látkou novičok, z ktorej viní Kremeľ.

Opozičný politik bude vo svojich aktivitách pokračovať

Rusko odmieta účasť na tomto incidente a odmietlo tiež začať vyšetrovanie tohto prípadu, pričom sa odvolalo na nedostatok dôkazov a obvinilo Berlín, že odmieta byť nápomocný pri poskytovaní materiálov pre vyšetrovanie.

Navaľného februárové odsúdenie vyvolalo medzinárodné pobúrenie a nové sankcie Západu voči Moskve. Svetoví lídri i ľudskoprávni aktivisti naďalej požadujú politikovo prepustenie na slobodu.

Líder ruskej opozície však vo svojom pondelkovom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook napísal, že svoj návrat do Ruska neľutuje a bude vo svojich politických aktivitách pokračovať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vysoký predstaviteľ EÚ tlačí na Rusov: Vyzývam na okamžité prepustenie Navaľného!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti