eReport.sk
zdroj foto: unsplash

Výskumníci: Na novom kontinente ľudia pravdepodobne neprežijú

Nový superkontinent, ktorý má na Zemi vzniknúť o približne 250 miliónov rokov, bude pre ľudstvo aj ostatné cicavce pravdepodobne neobývateľný. Uviedli to výskumníci na základe novej štúdie publikovanej v pondelok v časopise Nature Geoscience.

Prejavy počasia na Zemi

Vedci z univerzity v meste Bristol v Anglicku (University of Bristol) vytvorili pomocou superpočítača úplne prvý klimatický model vzdialenej budúcnosti. Predpovedali tak častejšie extrémne prejavy počasia na Zemi po spojení svetových kontinentov do jedného superkontinentu – tzv. Pangea Ultima.

Náš osud spečatili

,,Teploty v rozmedzí 40 až 50 stupňov Celzia, či dokonca vyššie denné extrémy spojené s vysokou vlhkosťou, by nakoniec náš osud spečatili. Ľudia – spolu s mnohými ďalšími druhmi – by vymreli pre neschopnosť vyrovnať sa s týmto teplom,“ povedal v pondelok výskumný pracovník na univerzite v Bristole a hlavný autor štúdie Alexander Farnsworth.

Po spojení kontinentov

Podľa výskumníkov bude po spojení kontinentov počasie mimoriadne horúce a suché. Pre ľudí a ostatné cicavce sa tak Zem stane prakticky neobývateľná, keďže ich organizmy sa nedokážu vyrovnať s dlhodobým vystavením nadmerným teplotám. V prostredí by tiež chýbali zdroje potravy a vody.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Toto si myslia Slováci
  2. Vojenské cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórei

Na základe predpokladu

V atmosfére by mohlo byť až dvakrát viac oxidu uhličitého ako dnes. Tieto výpočty sa však vytvárali na základe predpokladu, že ľudia okamžite prestanú spaľovať fosílne palivá. Inak podľa profesora z Univerzity v Leedse a spoluautora článku Benjamina Millsa tieto hodnoty nastanú oveľa skôr.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výskumníci: Na novom kontinente ľudia pravdepodobne neprežijú

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php