tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
hranice ukrajina
Na hraničnom priechode s Ukrajinou vybavia denne tisícky utečencov. Foto: FB/policiasr

Na Slovensku našlo dočasný domov už 90-tisíc Ukrajincov. Pracujú na stavbách, alebo v gastre

Od konca februára prekročilo hranice Slovenska viac ako 700.000 občanov utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Približne 90.000 z nich, dospelých aj detí, u nás našlo dočasné útočisko a získali status odídenca. V piatok o tom informoval rezort práce.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR od začiatku invázie podáva ukrajinským občanom pomocnú ruku, aby sa ľahšie začlenili do našej spoločnosti a preklenuli toto náročné obdobie spojené s neistotou,“ uviedlo MPSVR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba

Veľa detí

Ide o priznávania sociálnych dávok, pomoc pre maloleté deti či prispôsobenie legislatívy pre jednoduchšie zamestnávanie alebo poskytovanie sociálnych služieb. „Pre odídencov z Ukrajiny rezort práce naďalej vytvára také prostredie, aby sa dostali k relevantným informáciám, dokázali sa umiestniť na pracovnom trhu a mali prístup k poradenstvu,“ dodalo ministerstvo. Výraznú časť odídencov na Slovensku tvoria deti. So statusom dočasného útočiska je ich u nás dnes takmer 35.000. Rezort práce aj preto umožnil zvýšiť kapacitu v zariadeniach starostlivosti o deti do troch rokov o desať percent, a to bez potreby zasahovania do prevádzkových podmienok zariadení. Ďalšou možnosťou starostlivosti o deti, ktorá rodičom umožňuje nájsť si zamestnanie, sú detské skupiny. 

Rezort pripomenul, že odídenci z Ukrajiny majú na základe statusu dočasného útočiska rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenska. Aktuálne na Slovensku podľa MPSVR pracuje vyše 10.000 Ukrajincov. Uplatnili sa ako montážni pracovníci (22,71 %), pomocní pracovníci v ťažbe, stavebníctve a výrobe (18,68 %), upratovači a pomocníci v gastre (8,38 %) či operátori stacionárnych strojov a zariadení (8,1 %). „Najviac ich je zamestnaných v okolí Bratislavy a Nitry, nasleduje Galanta a Trenčín, čo reflektuje aj najväčší dopyt na trhu práce,“ dodal rezort.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku našlo dočasný domov už 90-tisíc Ukrajincov. Pracujú na stavbách, alebo v gastre

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku